| RaptorFabian a întrebat:

E normal ca profesorii sa te oblige sa deschizi camera? Mie nu mi pare normal, mi se pare ca-mi incalca intimitatea. Si de ce trebuie sa vorbească nu tocmai frumos dacă nu deschizi? Sunt clasa a 8-a dacă cineva vrea sa știe.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Normal, norma, adică legea în timpul orei online nu o stabilești tu, cum ți se pare ție, ci profesorul. Intimitatea este înafara orei. În timpul orei te îmbraci decent și certifici participarea la oră prin acceptul controlului de către profesor prin webcam.

| Ștefaniq a răspuns:

"Nu se poate pune absențe pentru repornirea camerei, conform articolului 7, (lit. ff) din SE elevilor le poate fi pusă absență doar dacă nu sunt prezenți la oră + OMEC 5545/2020 nu reglementează obligativitatea de a-și deschide camera"...Păi în primul rând legile alea sunt puse la plesneala adica art. 7 (lit. ff) care nu exista, exista doar literara f din Statutul Elevuluibig grinrepturi educaționale (f) dreptul de a beneficia de tratament nediscriminatoriu din partea conducerii, a personalului didactic, nedidactic și din partea altor elevi din cadrul unității de învățământ, iar OMEC 5545/2020 este pentru aprobarea metodologiei-cadru privind desfășurarea activităților didactice prin intermediul tehnologiei și al internetului, precum și pentru preluarea datelor cu caracter personal si prin prezentul ordin nu se specifica nimic de camere si alte prostii. Ești obligat să deschizi camera dacă vrea profesorul. °-°

| RaptorFabian explică:

Fara "?" la a doua propoziție.