| adrian120 a întrebat:

Este suficienta sursa asta : Sursa Floston FL450, 450W, Bulk
pentru a duce:
Procesot AMD Athlon II x2 Dual Core 2.9 ghz
4 Gb RAM Ddr III/1333 mhz
placa video Asus Nvidia GeForce GT630 1Gb/Ddr 5 128bit
Placa de baza MSI 760GM-P21 (FX), socket AM3+
1 x DVD Writher
1 x HDD 320 Gb
FUNDA! dar ele sa ruleze la performantele lor maxime!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Termin-o cu timpeniile...
1. Placa video e o mizerie. Daca poti schimb-o cit mai repede, ia macar un HD 7750.
2. Ca sursa, fa-ti un car de bine si ia un Sirtec 400W ca sa stai linistit cel putin vreo 5 ani de-acum incolo...

| adrian120 explică (pentru KodrutZ):

Recomandami o sursa la maxim 80 lei

| KodrutZ a răspuns (pentru adrian120):

Abtine-te la urmatoarele 6 pachete de tigari sau 20 de beri si ia un Sirtec. Nu exista surse cu care sa nu plingi mai tirziu la 80 de lei.

| adrian120 explică (pentru KodrutZ):

Si daca sursa se arde..se poate arde si alte componente? sau doar sursa?big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru adrian120):

O sursa de doi lei de obicei ia cu ea si alte componente, de obicei MAJORITATEA SAU CHIAR TOATE - stiu cazuri, nu vorbesc din auzite. La sursele "de firma", asemenea intimplari sint exceptionale - mie mi-a crapat un Chieftec si a luat si un hard cu ea, de se cruceau aia din service, ca nu vazusera in viata lor un Chieftec crapat, dar care sa ia si HDD cu ea - partea interesanta e ca dadea semne ca o sa crape de vreo saptamana, doar ca le-am interpretat eu gresit... chinezariile iti mor instant si papa (stiu cazuri cu chinezarii care au luat cu ele tot sistemul, mai putin unitatea optica).

| adrian120 explică (pentru KodrutZ):

Asta o sa duca?:d macar 1-2 luni,, ca dupa imi cumpar un sirtec,,,

| KodrutZ a răspuns (pentru adrian120):

Mai bine mai astepti 1-2 luni si iti faci upgrade-ul atunci. Nu de alta, dar daca vrei sa te joci, configuratia asta e facuta fix cu picioarele...

| adrian120 explică (pentru KodrutZ):

Dar eu nu am pretentia sa ma joc battlefield 3, far cry 3, gta4..etc. pe hight-ultra..doar pe medium-hight

| adrian120 explică (pentru KodrutZ):

Chiar asa de slab ii systemul?

| KodrutZ a răspuns (pentru adrian120):

E HIGH, nu HIGHT ( hight e inaltime). GT 630 e un GPU castrat urit de tot, e mai slab decit HD 4770-ul meu pe care l-am luat in 2009 cu vreo 380 RON. Procesorul deja e foarte slab pentru jocurile care se lanseaza acum, nu mai zic de peste un an-doi. Preturile sint in scadere, merita sa mai astepti un pic. Ca placa video, gasesti ceva SH cu mult peste flasneta aia de 630 (HD 4870x2 sau ceva de pe la NVIDIA gen 9800 GTX sau mai nou cu maxim 250 RON, inca in garantie de multe ori). Daca iti iei AMD, ori iti iei memorie ca lumea cu frecventa si latenta bune, ori mai bine iei frumos un Intel, unde conteaza mai putin ca ai o flasneta de memorie la 1333 cu CL11.
La ultimele doua upgrade-uri majore pe care mi le-am facut (2007 si vara asta), am asteptat de fiecare data cam o luna-doua si crede-ma ca a meritat de fiecare data, chit ca vara asta daca mai asteptam un pic prindeam i3 3220 in loc de 2120.).

| adrian120 explică (pentru KodrutZ):

GTA 4 pe ce setari il pot juca?

| KodrutZ a răspuns (pentru adrian120):

Vrei GTA4, iti iei consola. E optimizat mizerabil pentru PC, se inneaca si pe supercalculatoare cu 3-way SLI...