| alalal a întrebat:

Funda! Este adevărat că nu se pot upgrada orice laptop cu un alt procesor? Cineva mi-a spus că procesorul laptopului meu este BGA și că nu se poate upgrada! Ce înseamnă asta?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Da. Sunt procesoare sudate direct pe placa de baza si nu ai cum sa le scoti fara sa se strice ceva. BGA e prescurtare de la bill grid array.

| alalal explică (pentru Wr3nch):

La ram tot fac upgrade de la 4 la 8gb deși multa lume mi-a spus că o să fie o diferență nesemnificativa, am un Lenovo ideapad 145 15iwl cu un procesor la 1. 8ghz + că i-am pus și un ssd.

1 răspuns: