| alalal a întrebat:

FUNDA! Laptop Lenovo IdeaPad S145-15IWL cu procesor Intel® Celeron® 4205U 1.80 GHz, Whiskey Lake, 15.6", 4GB DDR4, 128GB SSD, Intel® UHD Graphics 610.
Mă ajută cu ceva daca ii pun 8gb RAM DDR4(îmi dublează viteza? Menționez că am doar un slot deci voi rămâne cu ramii din laptop) sau sa ii schimb doar ssd-ul pentru am mari spațiul de stocare?(ssd-ul doream oricum să îl schimb)!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Da te ajuta pentru ca iti merg programele mai bine. Dar dublu RAM nu inseamna ca merg de doua ori mai repede, ci doar ca poti rule mai multe programe simultan.

2 răspunsuri:
| IonutR1 a răspuns:

Avand in vedere configuratia ta, 8GB RAM ar fi degeaba si nu ar putea sa schimbe mare lucru la laptop-ul tau, iar privind SSD-ul, daca schimbi SSD-ul cu unul mai mare de 512GB+, viteza de incarcare va fi complet la fel.

| alalal explică (pentru IonutR1):

Ssd-ul îl schimb pentru a mari spațiul de stocare, știu că nu mărește viteza! Deci nu merita 8gb ram pentru performanță?