| Alion a întrebat:

FUNDA! salutare tpu.ro! am o mare problema : mi-am configurat de curand un pc nou si ieri am avut neplacuta experienta de a vedea ca nu mai merge. calculatorul porneste, display-ul porneste, dar nu afiseaza nimic. am incercat sa schimb cablul in cealalta mufa de la placa video, dar rezultatul a fost acelasi. neavand cablu ca sa-l conectez direct la placa de baza am folosit un display vechi din 1997 care avea mufa compatibila si spre uimirea mea functioneaza ( chiar acum il folosesc ). care ar putea fi problema? s-a ars placa video? e vreun fir prost conectat? ce parere aveti? PANA IERI A FUNCTIONAT CU DISPLAYUL NOU FARA SA DEA SEMNE DE OBOSEALA.

3 răspunsuri:
| ferchescata a răspuns:

Eu cred ca ti s-a ars monitorul deoarece odate ce monitorul vechi merge placa video nu este arsa.

| Alion explică (pentru ferchescata):

Pai nu am conectat monitorul vechi la placa l-am conectat direct la mufa de pe placa de baza. si monitorul nu este ars pentru ca afiseaza marca si no signal... deci este undeva intre ele

| ferchescata a răspuns (pentru Alion):

Aha.Deci daca iti arata marca sa-r putea cel mai probabil sa se fi ars placa video.Ca odata ce ai conectat monitorul la placa de baza acea placa ar putea avea o mini placa video integrata in ea.