| alalal a întrebat:

Funda! Vreau să îmi fac upgrade de la 4gb la 8 gb ram, Laptop Lenovo IdeaPad S145-15IWL cu procesor Intel® Celeron® 4205U 1.80 GHz, Intel® UHD Graphics 610. Vreau sa fac browsing, filme și ceva jocuri mai old...Cam cat la suta se va vedea diferența? Am găsit un corsair 8gb ddr4, 2133ghz(frecventa ramiilor suportați de procesor) cl15 la 180. Lei...

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

0.01%
la tine gatuirea NU e memoria, ci procesorul
2 core, CELERON si frecventa mica... poti sa faci browsing pe el la limita, iar mai multa memorie nu ajuta mare lucru
poate daca pui ssd, daca ai hdd, ar face o diferenta vizibila, dar nu cinestiece

| alalal explică (pentru Bizon95):

Sa îmi schimb procesul?

| Bizon95 a răspuns (pentru alalal):

Daca poti
insa la un laptop e FOARTE greu sa schimbi procesorul, sunt mult mai multi factori decat la un desktop, plus ca trebuie demontat tot laptop-ul, nici o sansa sa ai acces altfel

| alalal explică (pentru Bizon95):

Am vrut sa îmi iau un procesor și mi-a spus omul că procesorul meu este BGA și că nu pot upgrada laptopul.Ce înseamnă asta?