| antipast a întrebat:

Hai salut!
Aș avea o întrebare: Ce ar fi mai bun dintre:
1) i5 10300 cu gtx 1650ti
2) i7 10870h cu gtx 1650
*menționez ca ambele laptop-uri au 16gb ram.
Vreau să îmi explicați și de ce.
Funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

N-am inteles exact ce doresti sa afli:
care e mai puternic? Raspunsul scurt este: DEPINDE (vezi intrebarile/explicatiile mai jos)
sau care varianta e mai fiabila? (rezistenta in timp, cu sanse mai mici de defectare) Pentru asta, avem nevoie de linkuri.

La un laptop conteaza intregul pachet, in special racirea, mai ales ca 10870H va consuma destul de mult.

Pentru asta, trebuie sa cauti si sa citesti review-uri, teste practice.
Daca nu esti dispus sa faci acest efort, poti da cu banul, insa nu te mira daca peste 2 ani o sa ai "norocul" sa te lase.

Tot pentru o alegere corecta, ar trebui sa stim cam ce va rula pe acel laptop.

Daca e pentru editare video, in ce program(e) vei lucra?
Unele folosesc mai mult procesorul decat placa video, de exemplu programele Adobe.
DaVinci Resolve foloseste mai mult placa video, exceptie modulul Fusion (efectele), care are nevoie in egala masura de cel mai puternic procesor pe care il poti "arunca" spre el.

Daca e doar pentru jocuri, la fel: exista jocuri care sunt mai mult CPU-hungry: CS Go, Minecraft, jocurile MMO, jocurile cu harti uriase, simulatoare de sah, Cities: Skylines, ...si in acest caz as merge pe 10870H

Pentru jocurile putin mai vechi (de acum ~4 ani), care nu au suport pentru 8 nuclee, i5 10300H e mai indicat, datorita frecventei mai mari pe nucleu.

| NLS a răspuns (pentru antipast):

Daca ai banii, mergi pe primul si nu vei regreta.

https://altex.ro/......13ICHN013/

Are atat procesorul mai puternic, cat si placa video.
Iar cu racirea, sta cel putin decent, uita-te ce are pe cele 2 laterale si in partea din spate.

E diferenta destul de mare intre 1650 si RTX 3050.
O diferenta care nu justifica aruncatul a 4000 RON pe celelalte 2, chiar daca au 16 GB RAM.
RAM si stocare se poate adauga usor, cu placa video RAMAI pe toata durata de viata a laptopului.

Spre deosebire de laptopurile entry level ieftine, la acesta poti upgrada memoria fara probleme si fara sa pierzi Dual Channel, caci are 2 sloturi: unul liber si unul ocupat de placa de 8GB.

Saptamana trecuta i-a ajuns unei amice G17 (doar ecran de 17, in rest specificatiile sunt identice), si l-am vazut prin apel video.
Se incalzea putin in jocuri, dar nimic exagerat.
Cand a pornit si coolerul sub el, n-a trecut de 67 grade.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce ar fi mai bun dintre... Vreau să îmi explicați "

care-s cele 2 laptopuri, dă link