| Madalin12341213 a întrebat:

Hei.
Am un pc mai vechi,ca sa-l fac mai bun pentru jocuri stiu in mare parte ca trebuie sa fie bune placa video, procesorul si sa ai cat mai multi rami. Daca imi cumpar astea 3 componente mai bune, o sa mearga daca placa de baza e mai veche? O sa fie compatibile? Memoria e DDR2.

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Da, in general ar merge. Trebuie sa afli ce chipset are placa de baza pentru a vedea ce procesoare suporta. Pentru a face asta poti folosi Cpu-Z http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.77-en.exe
il deschizi si vezi ce scrie la Mainboard, in special Model si Chipset. Dupa aceea o sa vedem ce s-ar potrivi.

| Superior a răspuns:

Salut,fa unul de la zero. E cel mai bine!

| Bernardus a răspuns:

Cel mai OK iesi daca iti faci Pc de la zero, ca daca schimbi procesorul si memoria ram care e DDR2, probabil o sa vrei RAM ddr4, care nu e compatibil, siu probabil, daca ai ram ddr2 e si placa de baza foarte veche, cu un socket vechi si o sa trebuiasca sa o schimbi. Probabil ca si sursa e veche si nu o sa duca componentele noi. Sepoate si sa a procesorul pe 32 de biti, ceea ce inseamna ca ai si windows-ul pe 32 de biti, deci daca schimbi procesorul trebuie sa schimbi si windows-ul. Pe scurt, la PC-urile foarte vechi, un upgrade este egal cu cumpararea unui PC nou nout