| gheorghe696969 a întrebat:

Hei.daca vreau sa imi reinstalez windows-ul xp ce trebuie sa fac?
dar va rog eu nu vb in termenii aceia ..de la informatica..pt ca inca nu sunt la liceu...si pot sa descarc pe laptop pe un stick de 2 gb..deci ce descarc.ce instalez..si cum pun pe stick ca sa imi mearga pe calculator? si apoi pe calculator ce fac..ca sa mearga? app..calculatorul nu prea merge..adica imi da eroare cand imi pornesc,, imi spune sa apar 'r' ca sa isi da restart..isi da restart si aceeasi poveste..deci.multumesc anticipat. funda

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Prima data descarca un Windows xp in format iso, apoi descarca : iso burner.
Baga stick-ul in pc, sterge tot de pe el si formateaza-l in NTFS daca stii, daca nu, nu e nimic -continuam happy
Acum instaleaza isoburner, dupa instalare il deschizi si alegi varianta : Create bootable USB disk! (il bifezi)
Apoi dai clic pe patratica cu 3 puncte care se afla mai jos, se deschide o fereastra :cauti unde ai descarcat Windows xp, dai clic pe imaginea iso si clic pe deschidere, apoi NEXT.
Acum alege stick-ul in caz ca nu s-a ales automat.
Acum dai clic pe : Create! - te va atentiona ca va sterge tot de pe stick -dai OK, apoi daca nu l-ai formatat iti va spune ca trebuie sa-l formatezi -dai OK -va dura mai mult de aceia am zis sa-l formatezi cu Windows-ul...
Dupa toate astea incepe sa faca stick-ul bootabil, va dura cel putin 30 de minute poate chiar 1 ora depinde de pc!
Daca nu te descurci cu asta mai poti incerca : Windows 7 USB tool - dar nu stiu daca o sa mearga pe xp (banuiesc ca asta ai acum ) oricum Bafta! - daca ai intrebari, intreaba-ma!

| gheorghe696969 explică (pentru lpavel):

Poti sa imi dai facebook-ul tau? sau adresa de yahoo? te rog..ca imi vine mai usor sa te intreb acolo happy

| lpavel a răspuns (pentru gheorghe696969):

Intru foarte rar pe Yahoo sau Facebook! aici sunt mai activ happy