| Pepyo a întrebat:

Hei TPU am vrut sa fac un server de cs 1.6 si l-am descarcat gata facut si merge dar nu stiu cum sa fac sa intre si prietenii mei adica doar eu poat sa intru pe ip-ul de la server si am incercat sa-i dau si ip-ul meu si dupa el :27015 dar nici asta nu a mers ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Din interfata routerului faci port fowarding portul 27015 de pe IP-ul intern al PC-ului unde este tinut serverul si dai prietenilor tai IP-ul extern sa se conecteze la serverul tau.

Sa zicem ca ai serverul hostat pe un PC cu ip-ul intern 192.168.1.170. Intri in interfata routerului (gasesti pe net tutorial despre cum sa faci asta pe routerul tau) la ip-ul INTERN 192.168.1.170 la portul 27015 protocol TCP/UDP iar prietenilor tai dai IP-ul EXTERN 193.217.15.22 (asta e un exemplu, ip-ul tau extern il afli de pe http://adresameaip.ro ).

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca ai router trebuie sa faci port fowarding la portul 27015 si se pot conecta la serverul tau.

| Pepyo explică (pentru Intruder19):

Adica sa scriu ip-ul meu si sa pun dupa el :27015?

| Intruder19 a răspuns (pentru Pepyo):

Din interfata routerului faci port fowarding portul 27015 de pe IP-ul intern al PC-ului unde este tinut serverul si dai prietenilor tai IP-ul extern sa se conecteze la serverul tau.

Sa zicem ca ai serverul hostat pe un PC cu ip-ul intern 192.168.1.170. Intri in interfata routerului (gasesti pe net tutorial despre cum sa faci asta pe routerul tau) la ip-ul INTERN 192.168.1.170 la portul 27015 protocol TCP/UDP iar prietenilor tai dai IP-ul EXTERN 193.217.15.22 (asta e un exemplu, ip-ul tau extern il afli de pe http://adresameaip.ro ).