| Bibbi1507 a întrebat:

Heii TPU! :* Ce stiti despre programul de calculatoare XL? FUNDAA :*

Răspuns Câştigător
| white_2190 a răspuns:

Microsoft Excel (engl. [ɪkˈsel]) este un program de calcul tabelar. Astăzi este cel mai utilizat software pentru calcul tabelar.
Excel aparține grupei de programe Microsoft Office și este disponibil atât pentru Microsoft Windows, cât și pentru Mac OS. Actuala versiune disponibilă este Microsoft Excel 2007 — pentru Windows (din 30 noiembrie 2006 pentru firme, respectiv 30 ianuarie 2007 pentru utilizatori) — și Microsoft Excel 2008 — pentru Mac OS (din ianuarie 2008). Formatul nativ a fost.xls, de la prima versiune până la Excel 2003, devenind de la Excel 2007. xlsx( extensia ". xlsx" este folosită în noul standard internațional Office Open XML pentru documentele Office).
Deși susține și încurajează utilizarea noilor formate bazate pe XML ca înlocuitori, versiunea Excel 2007 a rămas compatibilă cu formate tradiționale, binare. În plus, majoritatea versiunilor Microsoft Excel pot citi și alte formate: CSV, DBase, DBF, SYLK, DIF și alte formate vechi. Suportul pentru unele formate de fișiere mai vechi bazate pe DOS au fost scoase din Excel 2007.
Formatul foaie de lucru XML - XML Spreadsheet - introdus în Excel 2002 este un format simplu bazat pe XML, fără unele proprietăți avansate, cum ar fi stocarea macrocomenzilor VBA. Deși extensia fișierului destinată pentru acest format utilizat de Excel este.xml, programul de asemenea, poate gestiona corect și fișiere XML cu extensia xls. Această caracteristică este utilizată pe scară largă de aplicații de la terți (de exemplu, MySQL Query Browser) pentru a permite "exportul în Excel" fără a folosi formatul de fișier binar. Următorul exemplu va fi deschis corect de Excel dacă este salvat fie caBook1.xml sau Book1.xls: