| GRYM2 a întrebat:

Hey TPU, am un monitor de 165 hz un ACER KG241 care de ceva timp uneori cand ma joc incepe sa se opreasca efectiv ecranul, era negru, adica ca si cum ar fi oprit statea putin apoi era pornit si asta rareori pana cand a fost din ce in ce mai des si statea din ce in ce mai mult timp oprit si recent a inceput sa faca asta uneori la foc automat. Efectiv o secunda era pornit in a doua oprit si tot asa. De doua zile a inceput ca imaginea de pe ecran sa mi se distorsioneze, efectiv se distorsiona pentru o fractiune de secunda gen ca si cum ar fi ceva telvizor vechi cu tub si asa o secunda da in unele parti si nu se strica imaginea toata. Adica inca puteai sa te joci doar ca te enerva si era anoying si chestia cu distorsionarea este doar pe partea de jos sa zic, pe sfertul de jos, acolo facea ca dracu. Cand ma duc si il setez pe 144 hz nu mai face asa, e ca nou si vreau sa stiu ce cauzeaza asta plus ca monitorul nu are nici o crapatura in el, nu am dat cu pumnul in el, nu i-am facut nimic. Oare sa fie de la praf si exista vreo solutie sa il repar sau sa il duc la un specialist sau mi-a murit de tot? Am cautat solutii, le-am facut, am instalat si dezinstalat drivere, l-am resetat, ce are ca nu inteleg? Va rog sa ma ajutati si sa imi dati o solutie ca daca il bag iar pe 165hz face iar ca dracu.

4 răspunsuri:
| GabrieloKg a răspuns:

Cel mai probabil placa video nu suporta frecventa de 165.
Daca merge monitorul bine pe celelalte frecvente, inseamna ca nu e de la monitor.
Ca sa fii sigur, il poti incerca la un computer cu o placa video mai puternica sa vezi daca rezista pe 165 si face la fel.
Daca nu face, placa video este cauza. Mai improbabil cablul hdmi sau ce folosesti. De fapt, daca nu ai cablu HDMI, vga si dvi poate nu rezista.
Ai 3 cazuri:
1 - monitorul
2- cablul
3- placa video
Monitorul pare bun, schimba cablul cu unul hdmi daca nu ai deja unul si apoi placa video.
Pune monitorul la alta placa video mai puternica si vezi daca merge pe 165.

| GRYM2 explică (pentru GabrieloKg):

Eu am problema asta doar cand sunt pe 165hz si pe majoritatea jocurilor pe care le joc am peste 165 dar la unele jocuri cum ar fi warzone metro far cryuri the crew 2 forza unde nu am mai mult de 165 nu mi se intampla asta inainte sa am problema asta si daca este de la monitor ce problema ar avea monitoru si cum as putea sa rezolv asta la fels si la cablu de la ce ar fi plus ca placa video am curatat-o de praf este in regula nu se incalzeste foarte tare ii ok si nu cred ca ar putea fi de la ea ca are aceeasi perfromanta de dianinte sa inceapa problema asta deci cred ca e cel mai mult de la monitor de la cablu nu vad de ce ar fi dar cum as putea sa rezolv daca este de la monitor ca daca este de la cablu da schimb cablu

| GabrieloKg a răspuns (pentru GRYM2):

Placa video cu timpul se deterioreaza, are integrate care se umfla sau obosesc, na... piese electronice.
Cu cat ii ceri mai multa putere, cu atat mai mult se suprasolicita si incepe sa se manifeste cum zici tu.
D-aia cand dai pe mai putin ( 144 ) functioneaza.
Cablu, daca ai altul ( HDMI ) poti sa incerci, dar putin probabil sa fie de la el.
Daca e de la monitor, monitorul fiind si el poate mai vechi, solicitat fiind mai oboseste si el, se deterioreaza integratele si incepe sa faca urat. Dar daca tie ti se apinde si merge pe 144, dar pe 165 nu, eu zic sa te orientezi catre placa video. Si nu e vorba de, ca ai ster-o de praf, e vorba ca integratele sunt obosite.
Ce placa video ai?

| GRYM2 explică (pentru GabrieloKg):

Am un RTX 2060OC la 6GB si o am din octobrie anul asta in toamna oare ar trebui sa o duc sa ii schimbe termal padurile si pasta termica? Dar eu nu inteleg ca daca ea produce peste 165 in joc de ce ar face ea urat daca monitoru este setat sa arate mai putin decat produce ea, mi se pare cam ciudat dar poate si de la monitor plus ca pe monitoru il am din iarna din decembrie.