| frafafafaf a întrebat:

Hey TPU! Cam câte grade ar trebui sa am pe un RTX 2069 OC 6GB? O am 2 doi ani jumate si intens am folosit-o un an jumate. De 80 de grade nu mi-a trecut dar cand ma joc jocuri mai serioase sa zic asa, necesita mai multe resurse, dar nu sunt cine știe ce jocuri care au nevoie de sisteme super performante, îmi sta intre 63si 76 dar majoritatea timpului după 68 in colo, dar de 80 nu a trecut. Doar cand ma jucam METRO cu totul la maxim a ajuns pana la 85 maxim dar asa averageul e cel de mai sus. Ar trebui sa ii cumpăr un cooler sau sa ii schimb pasta împreună cu thermal padurile? Am un tub de pasta de la Arctic Cooling model MX-4, acum nu știu daca tipul si brandul sunt bune, poate puteți sa-mi confirmați voi, iar de thermal paduri nu stiu, pe internet nu am găsit, poate n-am știut unde sa caut. Poate imi puteți da un link de unde pot lua thermal paduri bune pentru placa mea.

4 răspunsuri:
| DonMoldo a răspuns:

Salut ce nu trece de 80 de grade e bine, incearca sa cresti viteza ventilatorului din Msi Afterburner undeva pe la 50% sa nu faca nici foarte mult zgomot daca nici asta nu merge incearca sa ii schimbi coolerul.

| frafafafaf explică (pentru DonMoldo):

Viteza e intre 70 si 80 mai tot timpul cand ma joc jocuri mari si ce necesita multe resurse, medii sa zic asa. Poate pe la 85 ar mai scadea

| DonMoldo a răspuns:

Ce cooler ai stock?

| frafafafaf explică (pentru DonMoldo):

Lichid, unu de la gammax cu 2 ventilatoare. E bun isi face treaba, mai mult de 60 n a trecut