| anonim_4396 a întrebat:

Cand vreau sa ma joc unturned imi da eroarea asta http://prntscr.com/4f2z9v ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| EddyBestFriend a răspuns:

Nu ai cum sa o repari, trebuie sa schimbi placa video pentru ca e veche si de asta iti spune. Acum sa iti explic : Ca sa te joci Unturned iti trebuie un DirectX9 care necesita SHADER MODEL 2.0, iar placa ta video suporta doar versiunea SHADER MODEL 1.4. Singura solutie e sa iti iei o placa video mai noua. Repet NOUA, noua nu inseamna costisitoare, acum depinde si cum iti permite bugetul. Eu iti recomand in Nvidia GT 630 pe care o sa iti mearga orice joc, e facuta recent, deci nu o sa ai erori de genul asta si costa 300-400 lei cam asa. Daca iti permite bugetul poti incerca un GTX de 600-700 lei. Sper ca te-am lamurit. Funda? happy

2 răspunsuri:
| RocKzZ a răspuns:

A da, am uitat sa iti spun. Placa ta video are decat 128 MB. Ma intreb cand ti-ai luat calculatorul laughing Si GT 630 costa 275 lei pe Altex. ^^

| EddyBestFriend a răspuns:

Salut,nu cred ca iti merge unturned din urmatoarele motive:
1.Folosesti Windows XP in loc de Windows 7 care sa necesite DirectX 9 cu Shader Model 2.
2.Incearca sa cumperi o alta placa mai buna.
3.Incearca sa-ti faci update la Placa Video.

Sper ca te-am ajutat cu ceva.