| GRYM2 a întrebat:

Recent am terminat de construit PC-ul. Cablurile le-am conectat le toate si unde trebuie de la toate componentele de la sursa si de la carcasa. Cand am dat sa il pornesc nu se aprindea, dar ce era aprins un bec roșu la carcasă (si cu o forma de cilindru sub el ceea ce nu știu ce înseamnă). Am scos si băgat de mai multe ori cablul de alimentare si acel bec rosu nu se aprindea de cand apăsam pe butonul de power ci de cand băgăm cablul de alimentare. Deci ce are si ce trebuie sa fac.

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ai conectat jumperii corect pe placa de baza?

| GRYM2 explică (pentru aditimus):

Da sunt toti conectați si sunt bine băgați

| aditimus a răspuns (pentru GRYM2):

Ceva nu ai facut bine, verifica inca o data sa fie totul legat.

| aditimus a răspuns (pentru GRYM2):

Placa de baza are si mufa mare de la sursa ce trebuie conectata si mai este si una mai mica ce vine tot pe placa plus mufa de la placa video deci ai 3 mufe de la sursa ce trebuie puse.

| GRYM2 explică (pentru aditimus):

Da mufa de alimentare a procesoruluo este bagata bine ce de sus vu 8 pini si cea din dreapta de alimentare a plăcii de baza care are cred 20 de pini la fel si cea de alimentare a placii video