| iHope a întrebat:

Imi poate explica cineva de ce programe ai nevoie pentru a crea un server de metin2? (In special de ce e util Virtual Machine).

Vreau sa fac un server (dar nu hamachi sau sa intre si alt cineva pe el, sa fiu doar eu si sa lucrez la plansa, mobi etc just for fun).

-Cine imi poate explica de ce programe am nevoie si eventual si niste tutoriale (optional), sau daca vrea sa facem un server impreuna (am cunostinte pe partea de web, nu de server) poate sa-mi lase contact.

O alta intrebare tot in acest topic ar mai fi:
- Daca fac serverul de la 0, dupa il pot urca pe un host cumparat? Sau eventual ce este un Server-File? (Trebuie instalat cumva?)

Apreciez, as da funda la toti dar o sa aleg cel mai bun raspuns! big grin

6 răspunsuri:
| Nemeessis a răspuns:

Parerea mea personala, in loc sa iti bati capul cu toate programele sa downloadezi sa cauti, sa vezi ca poate ceva nu e bun sau etc,
cumperi direct un host sa il ai 24/24 si de acolo te apuci de editat, iti iei pentru inceput varianta ieftina de host si de acolo discuti cu host-ul daca sa iti instaleze sau nu un serverfiles predefinit, sau daca vrei sa-ti faci de la 0 ai si aceasta optiune, si da, in cazul in care vrei sa-l faci tu de la 0, ulterior il poti uploada pe site cu editarile necesare (port-uri, ip-uri s-a.m.d)

| iHope explică (pentru Nemeessis):

Ai vrea sa ne bagam amandoi in ceva de genul? Sa facem un server si sa ma ajuti ca tehnician/gm pe server? Ma pricep pe partea de forumuri si site-uri.

| Nemeessis a răspuns (pentru iHope):

Îmi pare rău, nu am timpul necesar să te pot ajuta ca tehnician, însă ca gm te pot ajuta.

| iHope explică (pentru Nemeessis):

Imi poti lasa un contact? Discord?

| Nemeessis a răspuns (pentru iHope):

Lasă-mi tu discord și îți scriu.

| iHope explică (pentru Nemeessis):

MThief#0640