| GolopențaAdrian a întrebat:

Jocurile video cu cele mai mari harti?

55 răspunsuri:
| Met a răspuns:

TES : Skyrim, Red dead redemption, Gta V, Assasin's Creed Origins, Zelda Breath of the wild, The Elder Scrolls II: Daggerfall
Sper ca te ajuta tongue

| Dismally a răspuns:

Mape? Ce-s alea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dismally):

Harti, aparent. Greu cu limba romana la unii... e amuzant totusi. Mapa e cuvint din limba romana care inseamna altceva fata de englezescul "map"... happy

| PainTech a răspuns:

Interesant că nu a zis nimeni nimic de Minecraft.

| GolopențaAdrian explică (pentru Dismally):

Harta infine

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Harta ma rog am gresit

| GolopențaAdrian explică (pentru PainTech):

Ma mir ca de:FUEL, The Witcher 3 si Just Cause 3 si 4 nu se zice nimic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Fallout 4. Sint o gramada de jocuri cu o lume foarte intinsa. STALKER, inca unul. Si altele...

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Fallout 4 il am dar Stalker nu mi-a mers adica nu se deschidea si cand mergea era in rusa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pai lasa naibii pirateriile. Nu ai 5 lei? https://www.kinguin.net/......l-gog-key/

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu dau bani pe jocuri ci le descarc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Dai 5 lei si il descarci. Legal. Cum ziceam... il piratezi si te plingi ca era in rusa si nu a mers? Ghinion. Cind te duci la magazin furi piinea, o maninci la raft si nu mai platesti, sau o cumperi ca tot omul?

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu fur dar pentru jocul ala nu are rost sa dau bani

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pentru ca... de ce? Ma faci foarte curios. Daca tu scrii o carte, de exemplu, si muncesti la ea cateva luni bune pe brinci, ai fi de acord ca dupa 2 sau 3 ani sa nu se mai vinda, ci sa se dea moca?

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu dau bani pe jocuri sau cdkey nu stiu ce e asa de curios in asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ce e curios? Daca jocul nu e free(mium), atunci e un produs comercial. Posibil sa il prinzi moca la un giveaway, in unele cazuri. Altfel, se cheama ca il furi.

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai tocmai ca nu il fur si nici nu voi da bani

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pai si daca il downloadezi de pe site-uri warez nu e furt, e download, nu? big grin

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

E piraterie dar nu am luat amenda ca l-am luat piratat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Daca eu trec pe la tine prin scara (sau prin curte, daca stai la casa) si iti iau... o cutie de chibrituri sau un frigider intreg, nu conteaza ce, si nu ma vede nimeni, asta face furtul sa fie mai putin furt? Nu e vorba de amenda aici, ci de faptul ca daca o firma face un joc bun pe care il joaca 2 milioane de oameni si doar 200.000 il cumpara, s-ar putea sa nu mai faca si altele sau sa reduca eforturile investite in ele, in consecinta lansind jocuri mai slabe in viitor.

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Toata lumea descarca si nu e o problema ca la noi nu e ca in Germania si asta e daca nu toti pot sa il cumpere

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu toata lumea descarca. Pe baza scuzei "toti din politica fura" ar trebui si noi sa furam cand intram in politica sau ajungem sa lucram in administratie?
De citit, ocazie cu care o sa descoperi si ceva surse de jocuri/software comercial absolut legale, gratis: https://dorinlazar.ro/adio-piraterie-partea1/
Bonus de la mine, nu stiu daca e mentionat de Dorin Lazar: https://sharewareonsale.com/

| dani420 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai gata ba disperatule. Daca omu nu vrea sa de a bani aiurea in jocuri. Ci preferă sa si ia un gram sau sa duca sa se îmbete ce **** ai cu el? Cumpără i l tu daca esti asa tare n gură

| GolopențaAdrian explică (pentru dani420):

Multumesc de aparare chiar asteptam sa zica cineva ceva!

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca ai cam intrecut limita bunului simt

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Cu placere pentru resursele pe care ti le-am pus la dispozitie. Si lasa pozitia defensiva de doi lei - esti matur, asuma-ti ca furi. Si ca sa nu zici ca sunt rau, uite de-aici cod pentru Steam: WLIR7-RIDR9-8GLRN
Joc de 20 EUR cu rating foarte bun. https://store.steampowered.com/app/50300/Spec_Ops_The_Line/
Legal, frumos. Sa cresti mare!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dani420):

Gramul sau bautura le ia cu bani, nu? Iti doresc sa ajungi sa muncesti la ceva si sa vina unul sa iti ia produsul muncii moca.

| dani420 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Muncesc deja prietene. Nu ti înțeleg frustrarea totuși. Esti gamer? Bine ticule, baga ti toti banii in pc, ce ****. Creezi jocuri? Bine ticule, creeaza si vinde ti le. Ce te iei de om ca nu vrea sa plătească pentru un joc pe pc? Esti bolnav?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dani420):

Tu esti bolnav ca scuzi furtul. E atit de simplu. Uite, ca sa iti faci o idee de consecinte la un nivel ceva mai sus, pirateria asta generalizata face ca mai nimeni sa nu traduca jocurile in romana, desi multe titluri au zeci de mii, uneori si sute de mii de jucatori la noi. Vezi GTA, de exemplu. Faptul ca foarte multi romani pirateaza face ca presa de profil sa fie de o calitate jalnica datorita simplului fapt ca nu sunt bani din reclama care sa sustina continutul de calitate pe nisa asta. Vrei sa citesti un review ca lumea la jocul x care se lanseaza saptamana viitoare? Eu dau frumos email la producator ca si membru al presei, ala mi-l trimite. Acum, ia raspunde tu ce ai face daca ai fi in locul meu: ai face un review in romana pentru 100 RON sau unul in engleza pentru 250-500 de dolari?

| GolopențaAdrian explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi furi timpul cu raspunsuri aiurite in loc sa te bazezi asupra intrebari te-ai gandit sa faci circ