| BlueBoy333 a întrebat:

La setarile de grafica din jocuri, la ce se refera Teselation,Anti-Aliasing,Anisotropy, Vertical Sync?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Teselation este un control care permite reglarea fină a nivelurilor. Teselare utilizat de jocuri / aplicații da aspectul de suprafețele de obiecte realiste tridimensionale.
Anti-Aliasing determină modul în care texturile transparente vor fi dispuse(anti-alias) de către driverul video.Anti-aliasing este tehnica de minimizare a artefactelor denaturarea cunoscut sub numele de aliasing atunci când reprezintă o imagine de înaltă rezoluție la o rezolutie minima.
Anisotropy este un control AF care imbunatateste calitatea imaginii. Se poate regla si manual fortand driverul pentru o mai buna performanta la 8x, 16x.
Vertical Sync - sincronizeaza fps-urile cu rata de refresh a monitorului. nu e legat de performanta.

| KodrutZ a răspuns (pentru neluL):

VSync LIMITEAZA la un maxim egal cu rata de refresh. Daca placa ta video nu poate sustine sa zicem 60 fps constant, atunci nu o sa ai 60 fps constant daca ai VSync activat. Legat de antialiasing, cel mai vizibil e la liniile diagonale/marginile suprafetelor care fara AA activat se vad pixelat, nu are treaba in mod deosebit cu texturile. Anisotropia se refera la efectul de adincime/claritatea texturilor raportata la distanta fata de un punct de referinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vertical Sync iti blocheaza framerate la freqventa monitorului. restul sincer nu stiu

| KeNNT3D a răspuns:

Salut,sunt niste chesti la grafica sa se vada mai fain in joc.