| userul7200 a întrebat:

Ma ajuta cineva cu un server de minecraft prin hamachi (detaliat)?

Răspuns Câştigător
| misu2315 a răspuns:

1. Downloadeaza hamachi ( si ceilalti cu cine joci trebuie) -Unmanaged
2. Instaleaza hamachi
3. Dai acolo la create network si pui network ID (Ex. server.de.minecraft)
Si pui parola daca vrei
-Prietenii trebuie sa dea acolo la JOIN NETWORK si sa scrie network ID si parola daca e.
4. Downloadeaza minecraft server jar de pe net (Depinde de ce versiune vrei sa fie serverul)
-De aici gasesti toate versiunile de minecraft/server jar https://mcversions.net/
5. Pune ce ai downloadat intr-un folder nou si dublu click pe server jar
- Se poate sa nu iti mearga din prima deoarece trebuie sa accepti EULA.
(In folderu ala ti se va face un fisier "eula", deschide-l si in loc de FALSE scrii TRUE)
6. Daca ai acceptat EULA mai deschizi odata si iti vor aparea mai multe fisiere. (apoi inchizi consola)
7. Te duci in server.proprietes si deschizi cu notepad sau text document sau Microsoft word etc si o sa vezi "server.ip=". Acolo scrii ipu de la networku tau de hamachi. (Acolo la hamachi in dreapta la butonu ala mare "OFF" va scrie ip)
8- "online.mode=" sa fie false
9- Deschizi iar consola (server jar-ul) si apoi intri pe minecraft cu IP de la hamachi si ar trebui sa mearga pentru toti cei care sunt conectati pe Hamachi pe acel network.