| bogdan324 a întrebat:

Merita sa joc Alan Wake? e destul de bun jocul? argumentati de ce.

Răspuns Câştigător
| DrCuceritorul a răspuns:

În 2010, la momentul în care am jucat primul joc al seriei Alan Wake pe Xbox 360, eram sigur că Microsoft nu va permite celor de la Remedy Entertainment să-şi lanseze creaţia şi pe PC. Anii au trecut însă, titlurile exclusive pentru Xbox 360 aproape că au dispărut, iar finlandezii au publicat primul Alan Wake, după aproape 2 ani de aşteptare, şi pe PC.
Apoi, când a fost anunţat Alan Wake's American Nightmare pentru Xbox Live Arcade, am fost ferm convins că jocul va veni şi pe PC (de această dată mult mai repede). Şi, după doar trei luni, coşmarul american a fost declansat şi pentru cei care încă preferă computerul personal drept principală platformă de joc.
Încă din start trebuie spus că American Nightmare nu este un eventual Alan Wake 2, povestea noului joc împrumutând personajele din titlul original şi plasându-le într-un cu totul alt context. Avem de-a face cu un episod al serialului TV "Night Spings" (un soi de Zona Crepusculară, dacă vreţi), al cărui scenarist, dar şi principal protagonist, este nimeni altul decât scriitorul Alan Wake.
Astfel, se pleacă de la nişte idei de bază consacrate de primul Alan Wake, însă mai apoi se merge în alte direcţii, nu neapărat legate de ceea ce eroul a trăit în jocul iniţial. Deşi abordarea şi modul de expunere a poveştii încearcă să se depărteze oarecum de aventura lui Wake din Bright Falls, atmosfera şi intriga păstrează acelaşi aer de thriller psihologic caracteristic romanelor din care Remedy s-a inspirat iniţial.
Pe lângă vocile foarte bune, iese în evidenţă din nou muzica celor de la Poets of The Fall, o adevărată binecuvântare pentru iubitorii de sonorităţi rock.

Sper ca te-am ajutat.
Funda?
Ms.