| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Mi se poate strica psp-ul daca il tin fix langa jocuri?
Salut TPU! Am un psp si un teanc de jocuri si ca sa arate mai frumos si mai util tin psp-ul deasupra jocurilor. Totusi, am auzit la un moment dat de notiunea de demagnetizare (in sensul ca daca ti doua aparate electronice unul langa altul se pot strica).Din acest motiv mi-e un pic frica si ma gandesc sa-l mut separat...dar ma gandesc ca n-are ce sa se intample mai ales ca jocurile sunt protejate si de cutiile in care sunt puse. Deci:
CREDETI CA MI SE POATE STICA PSP-UL SAU MI SE POT STIRCA JOCURILE IN CAZUL IN CARE PSP-UL STA FOARTE APROAPE DE JOCURI?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Stai, PSP este PlayStation Protable, nu? De mici dimensiuni din cate vad. [sunt necunoscator la partea de console]
Pai la cata radiatie poate emite acel dispozitiv, nici macar nu-ti poti da seama daca vine de la satelitul de televiziune care a trecut cu 2 minute in urma sau de la manelele din barul aflat la 30 m fata de dispozitiv.
Adica nu se va intampla absolut nimic.

Asa... ca idee: Un om foarte curios de acest fenomen de "magnetizare" de care toata lumea se sperie, a facut un experiment. A luat un calculator foarte vechi (cu multe piese metalice) si un magnet din Neodim (magnet foarte puterninc) cam de 10 cm in diametru si 4-5 cm inaltime.
Apropie magnetul de carcasa la 50 cm si nu se intampla nimic, scade distanta cu 20 cm si tot nimic, scade distanta cu inca 20 cm (adica 10 cm fata de carcasa) si abia-abia apar niste semne (monitorul); il apropie de tot iar calculatorul ingheata si nimic.
Tin sa mentionez si ca PC-ul avea HDD cu discuri din metal iar magnetul a afectat in mare parte doar HDD-ul.

Deci da, il poti tine pe discuri si alte dispozitive pentru ca nu exista factori de risc, mai ales cand nu este in functiune.