| anonim_4396 a întrebat:

N-am mai jucat Metin2 de un an si imi cam vine sa ma reapuc. Cred ca stiti ca exista servere private de metin2 unde jocul e mai interesant si mai usor, nu ca serverul oficial de metin2...
In Romania a avut foarte mult succes acest joc. Si totusi de ce acest joc a avut atata succes, iar alte jocuri care sunt mult mai tari nu au avut atata succes? Pentru ca a fost tradus in vreo 30 de limbi printre care si limba romana. Pe cand jocurile acelea care sunt mult mai tari sunt doar in limba engleza si inca 1-2 limbi.
De exemplu, jocul AION pare mult mai tare decat metin2, dar e tradus doar in limba engleza, germana si franceza. Era atat de greu sa traduca jocul macar in 10-20 de limbi, printre care si limba romana?
Eu inteleg limba engleza cat de cat, dar sunt si cuvinte pe care nu le inteleg, imi este greu sa descifrez jocul, sa inteleg cam cum se joaca, ce trebuie sa fac, cum fac misiunile etc. Chiar si in limba romana mi-ar fi greu la inceput sa inteleg cum se joaca jocul, dar in limba engleza imi este si mai greu, mi-ar trebui mult mai multe ore sa inteleg acel joc decat daca ar fi fost in limba romana. Ca sa joci un joc precum AION iti trebuie multe ore. Si daca este intr-o limba straina pe care abia o intelegi chiar si 80%, atunci nu prea iti vine sa te apuci de un astfel de joc care nu este disponibil in limba care se vorbeste in tara ta. Ce parere aveti despre metin2 si despre AION? Sa incep sa joc din nou Metin2? Stiti si alte jocuri mai bune?

3 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

Navyfield
Seafight
Metin private nu recomand am jucat 1 an dupa care au inchis serverul timp pierdut se creste repede, pe ro e greu daca nu bagi bani sau sa joci mult timp

| Healtic a răspuns:

Metin2 alaska

| Alexmladin112 a răspuns:

Posibil ca exista poti sa cauti pe yt