| king5151 a întrebat:

Nu inteleg ceva la poker, daca cineva are 2, 2 si da jos 2, are full house, eu daca am q, q si jos da q, am 3of a cand, de ce?

1 răspuns:
| CristianCRS a răspuns:

Exemplul pe care l-ai dat se intampla in acelasi joc? Pentru ca definitia full house-ului este clara: conține trei cărți de o valoare și alte două cărți de o altă valoare. Asadar pentru a fi indeplinita conditia de full house o persoana trebuie sa aiba in mana o pereche apoi sa mai primeasca o carte cu acelasi numar si jos sa mai vina inca o pereche.
Daca exemplul tau se refera la doua maini diferite. Cel cu 2 a avut full house pentru ca jos a mai venit o pereche.
Daca exemplul tau se refera la o singura mana: Daca jos mai venea o pereche si tu cu 3xQ aveai tot full house si ai fi castigat pentru ca aveai cartile mai mari.