| Damurcon a întrebat:

Nu pot face port forwarding oricat n-as incerca.

Mi-am luat minecraft de curand si, desigur, am vrut sa joc cu niste prieteni. Toate bune si frumoase pana cand am realizat ca nu pot face nimic ca sa functioneze serverul. Am incercat si Hamachi (da constant relayed tunnel la unitatea mea) si Tunngle (nu poate stabili conexiunea) si cea mai fiabila optiune pe care o mai am e sa incerc sa dau forward la porturi.

Astia au fost pasii pe care i-am urmat:
1. Am facut rost de adresa ipv4
2. Am accesat routerul (unul Asus daca e sa mentionez)
3. Am dat pe tabul de port forwarding si am introdus acolo: la port range 25565, local ip: ipv4ul meu, local port 25565 si protocol both
4. Am pornit severul de minecraft pe portul 25565

Serverul ruleaza fiindca ma pot conecta folosind "localhost" dar imediat ce incerc sa ma conectez cu "ip:25565" zice ca se conecteaza si eventual spune connection timed out.

Daca e ceva ce am facut gresit sau insuficient va rog sa spuneti!

2 răspunsuri:
| TwixAndrei a răspuns:

Nu, nu așa. În primul rând intrii în browser pe 192.168.1.1, apoi dai la Forward : Create Forward, : La port pui: 25565, și la Server lași all. Dai create, apoi poți intra liniștit cu prietenii conectându-te CU IP-UL TAU! myipaddress.com

| Damurcon explică (pentru TwixAndrei):

Cred ca am dat prea putine informatii, insa nu voiam sa fie intrebarea prea lunga laughing. Stiu ca IP-ul pe care trebuie sa il dau lor este cel de pe myipadress, pe ala l-am folosit.