| bogdan324 a întrebat:

Nu pot sa cred asa ceva, azi un prieten si-a luat un pc la mana a2-a cu piesele astea:
Intel core 2 duo e5700 3.0ghz
4gb ram
Nvidia geforce 9800gt 1gb
I-am instalat gta 4, si ghici ce...a putut sa il joace la setari MAXIME! adica totul full, rezolutie 1920x1080, totul very high, draw distance maxim...
Si pe langa asta avea vreo 25-40fps
Cand am avut o nVIDIA gtx 650 cu un procesor Intel i5 din a3-a generatie si 8gb ram nu puteam sa il duc cu totul pe full, pentru ca jocul imi limita setarile.
Cum e posibil?

3 răspunsuri:
| Ady100 a răspuns:

Sigur lui i-a mers la full pentru ca are pe placa video 256 de biti (latimea de banda) in timp ce pe placa ta sunt doar 128 biti. Latimea de banda conteaza foarte mult la o placa video.
Totusi Gta 4 este un joc foarte prost optimizat, adica am vazut pe unu cu 16 GB Ram, Placa video Geforce 2gb si cu procesor Intel core i7 si nu i mergea totul la high. Deci se pare ca prietenul tau are noroc big grin.
Pe sistemul meu: Intel Core-i3 dual core 3, 1 Ghz, 8GB Ram DDR3 si Amd Radeon HD6790 mi-a mers la high totul. Deci depinde si de noroc.
Sper ca te-am ajutat! big grin

| bogdan324 explică (pentru Ady100):

Bine,pe gtx-ul care l-am avut imi mergea cu rezolutia aia,dar setarile pe care le puteam dadea erau doar pe high, nu puteam pe very high, acu am alta placa video noua si merge struna pe full(totusi puteam sa pun un comandline la joc cand aveam placa video veche ca sa il pot juca pe full, tocmai acum am descoperit asta, dar nu mai am nevoie)
Sa stii ca placa lui este pe 128 biti deci...mie mi se pare o anomalie ca ii merge pe setarile alea fara comandline.

| Ady100 a răspuns (pentru bogdan324):

Ti-am mai zis, gta iv e un joc FOARTE PROST optimizat si orice e posibil, cel mai probabil a avut noroc. big grin