| JustGamer a întrebat:

O intrebare legata de steam, daca am primit ban intr-un joc online (permanent), si vreau sa recumpar jocul, pot sa-l sterg din library si sa-l cumpar iar, ca apoi sa mearga online-ul? Sau trebuie sa-l cumpar pe un alt cont de steam

4 răspunsuri:
| MihaiGe a răspuns:

Teoretic si practic o data ce l-ai sters din library ai sters jocul din calculator, el tot ramane pe contul de Steam, deci banul tot ramane. Singura optiune e sa cumperi alt cont de steam.

| AlexDFY a răspuns:

Daca e VAC nu mai ai ce face, nici inventarul jocului nu l mai poti folosi, trebuie sa faci alt cont, ai si tu grija.

| JustGamer explică (pentru AlexDFY):

Nu e vac ban, am primti ban pe gta 5 online, si o sa-l cumpar iar, dar pe contul respectiv mai am vreo 2-3 jocuri, deci trebuie sa-l cumpar pe alt cont? ca nu e problema, dar sa fiu sigur.

| TheNexus a răspuns:

Depinde ce ban ai luat. Unele jocui sunt protejate de VAC sau altele de anticheat-ul facut de ei. O sa-ti zic ce pot face, de ce ce ai luat si cum functioneaza etc.
VAC
-VAC ban-ul este permanent si nu poate fi ridicat sub nici o circumstanta. Steam support nu o sa te ajute.
-De ce ai luat VAC? Pentru ca ai tristat si ai folosit cheat-uri.
-Daca stergi jocul de pe calculator e una dar nu poti sa-l stergi lin library.
-Daca ai Steam Mobile Authentificator si iti faci alte conturi, toate conturile legate cu acel numar de telefon vor primi VAC ban pe jocurile la care aveai VAC anterior.
Daca nu ai luat VAC
-Depinde aici nu ma pricep. Ai luat ban tata. Nu mai trisa si s-al rezolvat. Si da, daca vrei sa te mai joci ia-ti alt cont de steam si daca ai luat si vac a-ti alta cartela cu alt numar de telefon.

Asta patesti daca trisezi.