| Culturism69 a întrebat:

O intrebare pentru pasionatii de gaming.
As vrea sa imi cumpar in zilele ce urmeaza un laptop de gaming, ( nu imi recomandati PC-uri, nu-mi plac ) si nu prea stiu criterile dupa care iti alegi un asemenea laptop.
Gen, ce procesor sa aiba i5, i7.
Placa video care e mai buna, Nvidia GeForce 940M sau 950 M.
Am gasit cu i5 si placa de 940M sau 950M.
Sau un i7 cu placa de 940M.
Sau i5 cu placa de 950M.
Nu stiu ce este mai important pentru gaming ca jocurile sa ruleze bine, fara lag, sa nu se incalzeasca laptopul pana la pragul de a se stinge ( am patit cu cel actual ). PRocesorul sau placa video?

6 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Asta depinde si ce vrei tu sa faci. Procesorul nu necesita asa multa atentie cat necesita placa video atunci cand e vorba de jocuri. Eu as merge pe varianta de i5 si 950m. Pentru ca nu cred ca randezi video-uri, faci design, intr-o-uri sau chestii de genul asta la care sa-ti trebuiasca procesor. Deci pentru gaming-ul din zilele noastre este foarte bun si un i5. i7 este mai mult folosit de youtuberi. Dar daca esti un gamer simplu care se joaca numai pentru el, e bun si un i5. Dar totusi, asta depinde de seria procesoarelor si numarul de ghz. happy Mai bine da-mi link de la ambele laptop-uri ( daca vrei).

| Culturism69 explică (pentru Nemessys):

Ziceam ca am ''gasit'' gen cand am mai navigat pe site-uri dar n-am salvat link-uri de la anumite modele.
La un buget de 3000 de Lei ma gandeam sa merg pe un i5 cu nVIDIA 950M, cat sa ruleze bine jocurile astea mai noi gen..GTA 5 etc.

| CPAElites a răspuns:

GTX 950M e mai performanta decat GT 940M.

"Gen, ce procesor sa aiba i5, i7. " SA aiba 4 NUCLEE!

| AlexDFY a răspuns:

Depinde de cati bani vrei sa cheltuiesti pentru el. Daca vrei sa iti cumperi ceva cu un minim de cheltuiala, e simplu. Ultima sau penultima generatie de i3, macar 6gb ram, o frecventa de 2.8 cel putin. Placile 950m si 940m sunt bune dar exista 940mX (4gb) care este special pentru jocuri de tip GPU si nici nu are o diferenta de pret prea mare. Chach-ul de cel putin 8Mb. Eu insumez ca poate sa cheltuiesti in jurul la 2000 lei pe un astfel de laptop. Daca ai un buget mai mare, si recomad sa mai ai rabdare pana faci rost de unul, iti cumperi un procesor mai bun, 4 nuclee

| Culturism69 explică (pentru AlexDFY):

Buget de 3000 de Lei.
In general apreciez mult genul de jocuri ''shooter'' deci sa-mi ruleze bine seriile Call of Duty de la Modern Warfare pana la Black Ops 3.
Evident si GTA 5 pana la habarn-am..fifa 2016, jocuri noi gen.
M-am gandit sa ma duc pe un i5 cu 4 nuclee si o placa video Nvidia 950m.

| Tulfus a răspuns:

1. Eu iti recomand PC, eu am facut o greseala ca mi-am cumparat laptop deoarece gasesc destul de greu piese bune si compatibile.
2. Daca-ti cumperi laptop cumpara-ti un cooler bun, sa faca fata.
3. Eu as merge pe GeForce 950 M cu un i5, dar i5 sa nu fie model din anul 1900 toamna, sa fie un model mai nou gen un i5 cu cel putin 3, 2 GHz, daca nu ai un buget destul de mare si un i3 este foarte bun.