| anonimguy3 a întrebat:

Ok stiu ca intrebarea asta pentru cei foarte priceputi suna idioata...(eu ma pricep in PC-uri dar vreau sa intreb pe cei mai priceputi ca mine). Am un PC cu urmatoarele specs:

Motherboard: GIGABYTE H61M-DS2H

CPU: Intel Core i3 3220 3. 3Ghz

GPU: nVIDIA GeForce GT220 1GB

RAM: 4GB Kingstone 1600mhz

Power: 450W ATX

Vroiam sa fac un upgrade in vara asta pentru un PC de gaming si ma gandeam la urmatoarele variante. (vreau ram si placa video si chiar si sursa daca e nevoie.)

-GTX590 3GB 2X384 bit

-MSI Radeon R9 270X OC 2GB

-8GB RAM (vreau Hyper-X sau Kingstone)

Si vreau si o sursa de peste 500W care sa poata sustina tot PC.

DAR, mare intrebare vine acum: Nu am un buget complet pentru tot upgrade-ul acum. Eu vreau 1 din cele 2 placi video, o sursa noua neaparat dar pana in 150-200 lei maxim dar nu am bani si pentru rami chiar acum. Intrebarea este: Placile alea video sunt compatibile cu tot sistemul meu? (placa de baza si cei 4gb ram).

Ma gandeam ca din moment ce sunt foarte puternice aceste placi video vor fi trase in jos in jocuri de cei 4gb ram. (oare si de procesor? nu m-am gandit) Si la cat de puternice sunt 8GB ram ar fi un minim necesar pentru a face sistemul sa functioneze bine.

Ce ziceti? Astept pareri, opini si orice ajutor. Nu tin sa iau alte placi video in afara de astea 2.

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu cred ca o sa ai bottleneck cu i3+ 270x. Dar 590 din cate stiu e mult mai scumpa, si nu cred ca merita, deoarece o avea ea 512 bit si alea alea, dar e tehnologie veche si degeaba.
Si daca vrei gaming, MINIM 8 GB ram.

| anonimguy3 explică (pentru Ineys):

Am gasit pe OLX GTX590 3GB 2X384 bit la 500 de lei tongue si bestia asta de dual gpu gtx 580 duce orice joc nou aparut cu 6-8gb ram si un procesor bun in ultra fara sa sughita.

Da ma gandeam si eu ca i3+270x nu ar fi problema si cu 8gb ram dar sa pun un gtx590 langa un i3 de seria 3 ziceam ca e sinucidere a pc-ului direct xD

| Ineys a răspuns (pentru anonimguy3):

Nu-ti trebuie gtx 590 pentru gaming. Si 270x poate duce pe maxim jocurile noi. Dar cu i3 nu stiu, daca aveai un i5 era altceva. Iti sugerez sa intri pe www.game-debate.com si verifica acolo ce jocuri duce si ce nu configuratia i3+ 270x si incearca si cu i3 590. Cred ca stii despre ce vorbesc. Si o sa-ti zica si daca i3 face bottleneck la 590.

| anonimguy3 explică (pentru Ineys):

Stiu site-ul si toate alea... La amandoua placile face bottleneck dar la 270x placa e la egal cu celelalte componente, 590 in multe cazuri zboara si duce tot greul iar cpu si ram cam il trag in jos...