| nutuxcristian a întrebat:

Pe windows 8, merge sims 3? Dau funda.multumesc!

11 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Pe PC merge. Pe laptop s-ar putea sa ai ceva probleme.

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

Salut. Mersi de raspuns... poti sa-mi spui, te rog, de ce crezi ca sunt probleme pe laptop win8?

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Cu placere. Din cauza placii video. Majoritatea au placi video integrate. Placile video integrate (HD graphics) nu fac fata asa de bine graficii 3D.(indiferent de joc), iar Sims are ceva grafica.

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

Deci ar trebui sa-mi iau un laptop cu placa video nVIDIA, nu?

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Absolut. Placa video dedicata. De regula au 710M, 720M, 630

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

O ultima intrebare daca imi permiti....de ce nu este buna laca video integrata in laptop? Si de cat este aceasta, ca nu specifica?

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Ba e foarte buna, dar nu pentru jocuri cu grafica avansata, (inclusiv cele online). Gandeste-te ca acel procesor care "se ocupa" cu rularea aplicatiilor, trebuie sa gestioneze si memoria video integrata. Nu specifica de cat e deoarece placa video integrata trage memorie din memoria RAM a laptopului.
Mai mult de 1GB din RAM nu i-a. Daca ai 4 GB RAM, iti raman 3, majoritatea jocurilor cer 2 GB, sistemul minim 1GB daca e pe 32 biti (daca e pe 64-2 GB) si fa calculul cum se misca in final laptopul.

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

Mersi ff mult, esti f destept, nu m-am gandit la ceea ce mi-ai scris mai sus. Am sa te rog sa-mi lasi link.ul catorva laptopuri pana in 1600 lei, pentru gaming... ceea ce consideri tu mai bun, acceptabil adica.multumesc mult de tot, iti dau funda la toate intrebarile la care mi-ai raspuns, si pentru interesul acordat:-) :-)

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Cu placere. OK. Am sa caut.

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

Multumesc.ok,cauti cand poti tu. O seara buna. :-) :-) :-) :-)

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

O seara buna happy