| freaky95 a întrebat:

Pentru cei care le au bine de tot cu pcurile, daca o placa video suporta maxim directx 9.0b, vor merge jocurile pe el astea noi? Stiu ca exista 9.0c da vreau sa stiu daca sunt jocuri care sa ceara in special 9.0c si daca vor merge pe placa aceea video avand in vedere ca este limitata la 9.0b. Mersi

3 răspunsuri:
| IoNuTz96 a răspuns:

DirectX este un programel care imbunatateste functionarea placii video, adica o face sa mearga mai bine si de asemenea si jocurile merg mai bine, nu conteaza ce versiune de Direct X vrei sa ai poti avea si chiar ultima versiune adica Direct X 11, dar cel mai mult conteaza de cat ai tu placa video, de obicei multi o au de 512 mb sau chiar de 256 mb, acestea sunt slabune deoarece multe jocuri noi aparute cu grafica smechera cer o placa de 1 gb -2 gb si ca urmare daca vezi juca un astfel de joc acesta iti fa merge scadat adica in reluare, deci inca odata nu e vorba de programele de imbunatatire al placilor video cum e si direct X ci e vorba de cat este aceasta, daca vrei sa joci jocuri care cer cerinte de sistem mare, iti recomand sa ai o placa de 1-2 gb 2, 5-3, 5 GHZ procesor, 4 GB rami sau chiar mai mult si un HDD mare.

| freaky95 explică (pentru IoNuTz96):

Interesant raspunsul tau, dar te`ai cam abatut de la subiect, si mersi pentru ca ai incercat sa`mi explici, inca o chestie, pentru jocuri nu conteaza neaparat memoria in mb a placii video mai sunt si alte lucruri care trebuie luate in considerare, procesoru trebuie sa fie quad core cu o frecventa de macar 2. 8ghz, de asemenea si cacheul, iar 4gb ram in cazul in care ai sistem de operare de 64 de bit avand in vedere ca un OS de 32 de bit recunoaste doar 3.25 gb RAM. Oricum m`am abatut si eu de la subiect. Direct x ii mai mult un program care reprezinta placa video si o ajuta sa mearga in 3D, inca astept un raspuns precis dar mersi de incercare.

| EdiT a răspuns (pentru IoNuTz96):

Degeaba ai placă video antică de un GB. Și eu am un ATI Radeon HD 4350 1 gb și mă "chinui " să joc jocuri lansate recent.