| WW2K18 a întrebat:

Pot pune shader pe MC?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Doar daca ai instalat Optifine.
1. Descarci versiunea vanilla pe care urmeaza sa o 'modezi' cu Optifine; dai Play si inchizi jocul.
2. Mergi la www.optifine.net/downloads si descarci versiunea de Optifine pe care o vei folosi in a 'moda' versiunea vanilla pe care ai descarcat-o mai devreme (fiecare versiune de Optifine corespunde cu cea de vanilla, exceptand literele de dupa "HD U", acea litera este doar o clasificare fara importanta) (fi doar sigur ca ai luat cea mai noua versiune).
3. Deschizi jar-ul pe care l-ai descarcat, Install, deschizi launcherul, selectezi versiunea Optifine si Play.
4. Odata lansat clientul Optifine si descarcat shader-ul, pune jocul in bara si mergi in %appdata%,. minecraft si pui shader-ul in folderul "shaders" sau "shaderpacks".
5. Deschide o lume, mergi in Options, Video Settings, Shaders si te descurci tu de acolo [se poate ca o optiune din sectiunea Performance sa obstructioneze posibilitatea de a folosi shader-ele; din pacate nu imi amintesc ce optiune este insa vei fi anuntat ca va trebui dezactivata imediat cum vei apasa pe butonul "Shaders"].
Nota: daca ai un calculator slab spre mediu in ale performantei, sugerez sa nu folosesti shadere.