| ESKAR a întrebat:

Sal baietas...am o intrebare, am un laptop packartd bell si are 1, 5gb la ram si cam la ghz (aproximativ), si din cauza ramu-lui mic unele jocuri imi merg sacadat si am configurat pc sa scada din memeoria lui sa faca ramul mai mare oricum vreau sa stiu daca pot sa pun mai multi rami la laptop prin cumparare., ..adica sa ppun in plus sa imi mareasca ramul sau daca macar pot sa-l inlocuiesc cu unul mai mare... daca o sa imi reziste pc ca colegii mei au zis ca nu se poate..pls help

1 răspuns:
| vladsoare a răspuns:

Spui aberatii. De unde stii tu ca unele jocuri iti merg sacadat din cauza ram-ului? Laptopurile nu sunt destinate jocurilor. Sigur ai o placa video mediocra si un procesor cam la fel.
Se pot adauga rami daca mai accepta respectivul model. Spre exemplu, daca are 2 sloturi si 1 e ocupat => ca mai poti adauga 1 placuta in slotul gol.
Daca nu mai ai sloturi libere, si sa presupunem ca ai doar 1 slot ram, cumperi 1 placuta de 4GB si te-ai scos.
Dar, repet, sunt sigur ca jocurile iti merg sacadat din cauza placii video si ulterior din cauza procesorului. Ti-as spune sa imi zici modelele lor insa nu stiu daca te descurci. Daca reusesti, iti voi spune cu siguranta care e de vina pentru sacadarea in jocuri.