| S1mplu a întrebat:

Sal prieteni, am o intrebare prosteasca :

Care este treaba cu routerul wireless /modem etc?

Vreau sa-mi cumpar o tableta ( http://www.cel.ro/......cu-tast-l/ ) si nu stiu ce wireless as putea sa-mi cumpar si cum se configureaza.

Am inteles ca trebuie bagat firul de la internet in acel wireless, dar atunci, cum mai am internet si la calculator? canu am wi-fi si la pc.

Tabletele au toate incorporate wi-fi.

Ce recomandati sa iau ca produs wireless?

Eu ma gandeam la acesta ( http://www.emag.ro/......E75V7BBBM/ )

Dar nu prea stiu cum sa-l configurez in caz ca-l cumpar sau daca va fi bun pentru tableta care vreau sa o cumpar.

Ce parere aveti si de acea tableta? este buna cat de cat?
Eu m-as multumii si cu ea asa, dar vreau si parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| toni1234 a răspuns:

Tableta nu e foarte buna pa bani astia poti cumpara o tableta alview care este de o calitate mai buna ca chinezeria aia si are acelasi pret uite un link de la altex si daca nu o vrei de la altex ia-o de la eMAG e disponibila si acolo:http://www.altex.ro/......-bean-alb, Si nu toate tabletele au Wi-Fi
wirelessul e foarte bun iti arat cum il configurezi:
1. Dupa cumpararea wirlessului vei avea un manual de utilizare sau\si un CD, s-ar putea sa nu fie in romana, stai calma nu trebuie citit tot cel mai important este codul si montarea mufelor(la care nu trebuie pic de engleza pentru. ca in general sunt in ilustratii)
2.vei pune mufele corespunzator, dupa care in locul mufei de net de la PC vei pune o mufa speciala(inclusa in pachet) si o vei cupla la router si la PC asfel vei avea internet si la PC.
3. configurarea nu e dificila la routerele TP-LINK si nu e necesara (daca il configurezi routerul va fi securizat cu paroloa si va avea un nume) dar totusi daca vrei si nu intelegi ce trebuie facut(in general este vorba despre tastarea acelui cod pe un browser, dupa care incepe acea config.) da o cautare pe youtube: Configurare Router TP-LINK indiferent de model, configurarea la gama de routere TP-LINK este universala.
aici e un link cu configurarea routerului:
https://www.youtube.com/watch?v=fhef06Oi8O0
Apr. inainte sa incepi config cupleaza toate firelele la router dupa care cupleazal si incepe configurare
MULT SUCCES!