| kEnT09 a întrebat:

Am un Samsung galaxy next S5570I si as vrea sa stiu cu ce ma ajuta sa il rootez si cum il rootez. Daca il rootez ma ajuta la ceva? Ca de exemplu sa imi mearga mai multe jocuri sau asa ceva?
FUNDAAA + vot!

1 răspuns:
| Dennisz a răspuns:

In primul rand depinde daca ai achizitionat telefonul de la vreun operator (Vodafone,Orange,etc). De obicei operatorii isi pun destul de des amprenta in telefoane si le incarca cu multe aplicatii de-ale lor, care iti incetinesc telefonul si iti ocupa spatiul RAM.(in acest caz, un root te ajuta sa elimini aplicatiile nedorite si sa iti mai eliberezi din memoria ram, cu un custom firmware adecvat). Pe de alta parte, daca ai achizitionat telefonul de la vreun magazin normal (Careffour,etc) nu este neaparat nevoie sa ii faci root, deoarece telefonul lucreaza la performanta optima.
Deci da, te ajuta un root, pentru:
-design, teme noi, icon-uri noi(acestea sunt incluse in firmware-uri)
-iti vor incapea mai multe jocuri/aplicatii pe telefon ( asta daca telefonul tau este de la operator si ii faci root).
Sper ca te-am ajutat.