| Solovey a întrebat:

Sall.De ce cind pui un ou pe gura unei sticle si in sticla arde focul oul intra in sticla.(Oul este fiert si decosjit)

Răspuns Câştigător
| KevinAnthony a răspuns:

Mai întâi de toate, focul are nevoie de oxigen din aer pentru a arde. Când ai pus oul pe partea de sus a sticlei, ai acoperit locul prin care intră oxigen. Odată ce oxigenul din interiorul sticlei a fost folosit, focul se stinge.
Oul a fost aspirat în flacon din cauza aerului care reacţionează la schimbările de temperatură. Când aerul devine mai tare încearcă să se extindă, de a-şi răspândi moleculele de aer în decursul unui volum mai mare. Când aerul este răcit, încearcă să se contracte.
Într-un experiment de acest fel focul încălzeşte aerul din sticlă. Aerul mai cald, se extinde până când se umple sticla.
După ce se stinge focul, aerul din afara sticlei încearcă să se mute înapoi în flacon pentru a umple spaţiul.
Când oul blochează gâtul sticlei, presiunea aerului în sticlă devine mai mică decât în exterior, iar aerul din exterior împinge în ou.