| Generation22 a întrebat:

Sall TpU! Daca schimb placa de baza din Socket 775 in Socket 1155 cat mar duce sa schimb toate piesele ( Rami,placa video,procesoru,hard-diskurile,coolerul, ..Placa de sunet ) >?

3 răspunsuri:
| tteo92 a răspuns:

Salut!
sa inteleg ca vrei sa iti faci un nou Pc pe bugati?
Daca schimbi placa de baza, ti-e suficient sa schimbi procesorul si `ramii`, nu toate pisele, dar depinde daca iti iei o placa de baza care suporta ddr2 si tu de exemplu ai acum pe placa actuala ddr2, atunci nu mai trebuie sa schimbi si RAM, ca ai deja.

| Generation22 explică (pentru tteo92):

Pai pe socket 1155 merge ddr2? ca eu am ddr 2 la rami. big grin

| tteo92 a răspuns (pentru Generation22):

Bine,spune-mi ce placa de baza ai, tot numele ei si iti spun apoi cum merge.acum ai ddr2 la placa de baza? si vrei sa iti schimb placa de baza cu procesor da?, vrei sa iti pui ddr3 sau sa ramai pe ddr2, dar eu zic ca sunt mai buni ddr3...