| Burcea_Valentin_1999 a întrebat:

am un laptop cu 2 placii video 1 integrata 1 dedicata am win 8 cum pot sa trec pc pe placa video dedicata nVIDIA gforce gt 525 m 2gb el este normal acum pe Intel grahics 3000 tot de 2 gb dar vreau pe nVIDIA si in dxdiag tot la fel vede doar Intel graphics 30000 sad cu trec displayul pe nVIDIA

Răspuns Câştigător
| Cliar a răspuns:

In minecraft iti arata setarile care le ai pe display. Si la laptop-uri intotdeauna display-ul este pus pe Intel, doar ca cu setarea aia din nVIDIA control panel in jocuri ti se foloseste placa video dedicata. Pe display se foloseste Intel hd graphics la laptop-uri fiindca in nVIDIA la laptop nu ai optiunea sa iti schimbi saturatia, iar cu Intel poti sa iti schimbi saturatia. Sper ca te-am lamurit

5 răspunsuri:
| Cliar a răspuns:

Instalezi ultimul driver disponibil pentru versiunea ta de placa video, si dupa te duci in setarile de la nVIDIA control panel, si setezi sa iti foloseasca mereu placa video dedicata. Si chiar daca in dxdiag dupa o sa iti apara tot Intel hd graphics, tie de fapt o sa ti se foloseasca placa video dedicata fiindca este fortata utilizarea ei din nVIDIA control panel

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru Cliar):

Da dupa ce am facut chestia asta am deschis minecraftul si am dat pe sa vad cate fps am acolo imi spune si specificatiile cu care joc dar degeaba (am dat apply la setary s-a schimbat dar tot asa)

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru Cliar):

Nu doar in minecraft ci si in gta 5 - 4 tot Intel graphics 3000 chiar daca dau cu run with graphic processor si aleg nVIDIA degeaba!

| Cliar a răspuns (pentru Burcea_Valentin_1999):

Atunci nu stiu... eu unul am un laptop cu i3 si 920m, si in gta v spre exemplu imi detecteaza aia dedicata, doar in minecraft imi arata aia integrata, fiindca e pusa pe display. Deci nu stiu ce sa zic... verifica sa ai ultimele drivere, posibil sa fie si de la asta. Altfel nu stiu de la ce poate sa fie

| Burcea_Valentin_1999 explică (pentru Cliar):

Mda iti multumesc a si pc meu e un Dell nspiron n7110 i7 2600q 2.20
turbo boost 3, 5 ghz 8 ram si placa video ti-am spus-o happy

| Cliar a răspuns (pentru Burcea_Valentin_1999):

In minecraft iti arata setarile care le ai pe display. Si la laptop-uri intotdeauna display-ul este pus pe Intel, doar ca cu setarea aia din nVIDIA control panel in jocuri ti se foloseste placa video dedicata. Pe display se foloseste Intel hd graphics la laptop-uri fiindca in nVIDIA la laptop nu ai optiunea sa iti schimbi saturatia, iar cu Intel poti sa iti schimbi saturatia. Sper ca te-am lamurit