| Generation22 a întrebat:

Sall TpU! Eu am acum urmatoru procesor :
- Intel Pentium Dual CPU E2140 de 1.60 Ghz!
Daca vreau sa cumpar unul nou cam ce informatii ar trebui sa ii spun vanzatorului ca daca iau unu la intamplare poate nu e compatibil cu celelalte piese ( Rami, placa video ). deci ce ar trebui sa ii spun eu as vrea sa cumpar urmatoru procesor :
Procesor INTEL Celeron Dual Core G540 Sandy Bridge Socket 1155 Frecventa 2500 Mhz
Numai ca asta are alta frecventa si alt Socket are ceva? ar trebui sa iau cu aceeasi frecventa si acelasi Socket?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa ta de baza (tinand cont de denumirea procesorului) are socket LGA 775. In consecinta nu vei putea cumpara acel procesor INTEL Celeron Dual Core G540 Sandy Bridge Socket 1155 Frecventa 2500 Mhz numai daca schimbi si placa de baza. Cand cumperi o placa si un procesor mai trebuie sa tii cont si de FSB (Front Side Bus) frecventa placii de baza care trebuie sa fie egala sau mai mare ca a procesorului. Atentie! FSB este altceva de cat frecventa ceasului procesorului care in cazul nostru este de 2500 MHz. Daca imi spui denumirea placii de baza te pot ajuta sa gasesti un procesor potrivit.

| Generation22 explică (pentru Salontanul):

Pai placa de baza este urmatoarea : Gigabyte Technology Co.Ltd
Model : 945GZM-S2 dar te rog daca tot imi zici un procesor bun zi-mi unul de 2.50...2.80 Ghz!

| Salontanul a răspuns (pentru Generation22):

Un procesor bun ar fi asta: http://www.sigmanet.ro/Intel-Celeron-Dual-Core-E3400-Box--id38295
Unul bun de care eu am o parere buna ar fi asta: http://www.unomag.ro/......-...--6275
Nu stiu de cati bani dispui. Mai bun ar fi un core 2 duo dar acestea sunt intre 500 si 600. Procesoare pe socket 775 nu se mai fabrica. Daca ai 500-600 lei mai bine-ti schimbi placa de baza si procesorul trecand pe socket 1155 sau alt socket mai modern.