| Generation22 a întrebat:

Sall TpU! Eu am acum urmatoru procesor :

- Intel Pentium Dual CPU E2140 de 1.60 Ghz!

Daca vreau sa cumpar unul nou cam ce informatii ar trebui sa ii spun vanzatorului ca daca iau unu la intamplare poate nu e compatibil cu celelalte piese ( Rami, placa video ). deci ce ar trebui sa ii spun eu as vrea sa cumpar urmatoru procesor :

Procesor INTEL Celeron Dual Core G540 Sandy Bridge Socket 1155 Frecventa 2500 Mhz

Are ceva daca nu are aceiasi frecventa sau acelasi socket sau aceeasi biti ca asta are 64 si eu am 32 de biti pe PC!

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Nu poti pune acel G540 deoare este facut pentru alt socket fata de ce ai tu.
Poti monta procesoare din seria E dual core sau core 2 duo(astea sunt mai bune decat dual core).
de exemplu E5700, E8400.

| BCosmyn a răspuns:

Trebuie sa aiba acelasi socket cu placa de baza.Frecventa nu prea conteaza.Si sa ai grija ce placa video ai ca daca nu e destul de puternica s'ar putea sa traga in jos procesorul acela, care este destul de bun.

| Generation22 explică (pentru BCosmyn):

Pai am placa video de 128 MB sad.