| BattleFieldByWindows a întrebat:

Sall TPU,
mi-am instalat de curand Fraps...
Si cand filmez in jocuri miese opreste automat...
De ce?

Funda!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Inseamna ca nu ai FRAPS cu licenta full activat! Vezi aici cum faci si conversie si tot:

Fraps 3.2.5 Build 12131 Retail - Full Registered Version
http://romania-inedit.3xforum.ro/......d_Version/
Si aici uite un tutorial de configurare Fraps:
http://tutorialero.wordpress.com/......tr-un-joc/
Trebuie sa-l convertesti acum cu VirtualDub
Deci ai facut un video cu Fraps dintr-un joc si trebuie sa-l convertesti (ca doar n-ai tine un video de 5 minute ocupand 10 GB, nu?)
Sunt N programe cu care poti face convertirea, dar sincer prefer si recomand VirtualDub
Mai e si freeware pe deasupra. Download de aici. http://virtualdub.sourceforge.net/ Cauta Release Build xx (stable) – 32 bit (sau 64, dupa caz). Nu am dat link direct pentru va putea downloada voi cea mai noua versiune.
Se va downloada un.zip care trebuie dezarhivat (programul e portabil)
Programul converteste din fisierul video necompresat in ce vreti voi, numai daca aveti codecul necesar in pc.
Asa ca intrati aici si downloadati cea mai noua versiune de K-Lite Mega Codec Pack. http://www.softpedia.com/......Pack.shtml
O mica precizare: NU dati next next finish cu ochii inchisi.
Cand ajungeti la pasul Select Components sa selectati Lots of stuff din drop-down box. ( NEXT – NEXT – FINISH )
Bun, acum deschideti VirtualDub si urmati pasii.
Click File si dupa aia Open video file;
Duceti-va in C:\Fraps (sau unde ati pus sa inregistreze Fraps-ul), selectati fisierul si dati Open;
Daca nu va pricepeti important e sa nu dati click pe altceva decat ceea ce spun eu!;
Click Video si dupa aia click Compression;
Din partea stanga selectati DivX Codec (merg si altele, dar cu asta m-am obisnuit eu, si e si bun);
Click Configure;
Iarasi spun: Setarile sunt foarte importante deci nu dati click/nu bifati altceva decat ceea ce spun eu;
De la tab-ul Main, la Certification Profile selectati Home Theater Profile. Mai jos, la Bitrate: 700;
Duceti-va la tab-ul Video si dati click pe Resize to. Scrieti acolo 640!
Click pe tab-ul Codec si selectati de la Encoding mode – Insane Quality. Daca stiti ca aveti pc-uri mai proaste, nu aveti dual core, etc etc, lasati pe Balanced.
Click pe Ok, inca odata Ok.
Asta a fost partea video. Acum sa trecem la Audio:

Click pe Audio, click pe Full processing mode. Click iar pe Audio, si click pe Compression;
Duceti-va la MPEG Layer-3. Din dreapta selectati 128 kBit/s, 44. 100Hz, Stereo – 16KB/s;
Click Ok.
Pana acum ati facut setarile. Sper ca le-ati facut corect!
Asa, acum duceti-va in File si dati click pe Save as AVI. Duceti-va unde vreti sa se salveze video, puneti un nume si dai Save.
O sa inceapa conversia. Acum totul depinde de marime (cate minute ati inregistrat) si de puterea de calcul a sistemului (in principal de cat de bun e procesorul).

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu ai spatiu in partitia in care se salveaza videoclipul! Atentie - 4-5 minute de filmat cu Fraps ajung la 10 GB.

| BattleFieldByWindows explică (pentru neluL):

Ok, am inteles... Dar mie imi filmeaza 30sec si se opreste si am vreo 152GB in D: unde l-am bagat eu... cum fac sa filmeze mai mult?

| neluL a răspuns (pentru BattleFieldByWindows):

Inseamna ca nu ai FRAPS cu licenta full activat! Vezi aici cum faci si conversie si tot:

Fraps 3.2.5 Build 12131 Retail - Full Registered Version
http://romania-inedit.3xforum.ro/......d_Version/
Si aici uite un tutorial de configurare Fraps:
http://tutorialero.wordpress.com/......tr-un-joc/
Trebuie sa-l convertesti acum cu VirtualDub
Deci ai facut un video cu Fraps dintr-un joc si trebuie sa-l convertesti (ca doar n-ai tine un video de 5 minute ocupand 10 GB, nu?)
Sunt N programe cu care poti face convertirea, dar sincer prefer si recomand VirtualDub
Mai e si freeware pe deasupra. Download de aici. http://virtualdub.sourceforge.net/ Cauta Release Build xx (stable) – 32 bit (sau 64, dupa caz). Nu am dat link direct pentru va putea downloada voi cea mai noua versiune.
Se va downloada un.zip care trebuie dezarhivat (programul e portabil)
Programul converteste din fisierul video necompresat in ce vreti voi, numai daca aveti codecul necesar in pc.
Asa ca intrati aici si downloadati cea mai noua versiune de K-Lite Mega Codec Pack. http://www.softpedia.com/......Pack.shtml
O mica precizare: NU dati next next finish cu ochii inchisi.
Cand ajungeti la pasul Select Components sa selectati Lots of stuff din drop-down box. ( NEXT – NEXT – FINISH )
Bun, acum deschideti VirtualDub si urmati pasii.
Click File si dupa aia Open video file;
Duceti-va in C:\Fraps (sau unde ati pus sa inregistreze Fraps-ul), selectati fisierul si dati Open;
Daca nu va pricepeti important e sa nu dati click pe altceva decat ceea ce spun eu!;
Click Video si dupa aia click Compression;
Din partea stanga selectati DivX Codec (merg si altele, dar cu asta m-am obisnuit eu, si e si bun);
Click Configure;
Iarasi spun: Setarile sunt foarte importante deci nu dati click/nu bifati altceva decat ceea ce spun eu;
De la tab-ul Main, la Certification Profile selectati Home Theater Profile. Mai jos, la Bitrate: 700;
Duceti-va la tab-ul Video si dati click pe Resize to. Scrieti acolo 640!
Click pe tab-ul Codec si selectati de la Encoding mode – Insane Quality. Daca stiti ca aveti pc-uri mai proaste, nu aveti dual core, etc etc, lasati pe Balanced.
Click pe Ok, inca odata Ok.
Asta a fost partea video. Acum sa trecem la Audio:

Click pe Audio, click pe Full processing mode. Click iar pe Audio, si click pe Compression;
Duceti-va la MPEG Layer-3. Din dreapta selectati 128 kBit/s, 44. 100Hz, Stereo – 16KB/s;
Click Ok.
Pana acum ati facut setarile. Sper ca le-ati facut corect!
Asa, acum duceti-va in File si dati click pe Save as AVI. Duceti-va unde vreti sa se salveze video, puneti un nume si dai Save.
O sa inceapa conversia. Acum totul depinde de marime (cate minute ati inregistrat) si de puterea de calcul a sistemului (in principal de cat de bun e procesorul).

| Magnifico a răspuns:

De obicei Fraps filmeaza in jur la 30 de secunde.
De altfel videoclipurile surprinse cu Fraps ocupa foarte mult spatiu.
Te-as sfatui sa treci pe Hypercam 3 e mult mai bun.

Bafta!