| mucificatorul201 a întrebat:

Sall TPU, vreau sa-mi construiesc un pc de 2000-2100 lei, imi puteti spune ce piese sa folosesc?
Sa fie compatibile.

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

E 2255 lei dar asta e minimul daca vrei gaming decent
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3164980/
S-ar putea ca cineva sa imi sara in cap:,, de ce nu mergi pe Intel?''
Fiindca in segmentul ala de pret singura combinatie de placa de baza+procesor pe platforma Intel e un g4560 cu 2 nuclee si 4 threaduri si o placa de baza similara in pret ca cea a ryzen-ului. Termenul dual core in gaming este EXCLUS in zilele astea fiindca jocurile au nevoie de minim 4 nuclee reale altfel vei avea blocaje in jocuri(si orice altceva), in plus nu mi se pare mult ca si pret iar acel ryzen este oarecum echivalent cu un i5 de generatie mai veche, care la randul lui e foarte ok pentru jocuri.
Ram-ul e suficient pentru un sistem ca ala, in plus esti limitat de buget.
Sursa va duce cu brio acel sistem.
Carcasa este una destul de aerisita.
Placa video se putea si mai bine ca si pret dar acum este un moment foarte prost sa cumperi placi video din cauza minerilor fiindca fie nu gasesti placa respectiva, fie placa pe care o vrei este prea scumpa.
In general o sa ai peste 60fps in gta 5 pe high-very high, intre 150-250fps pe cs go, ambele jocuri in rezolutie fullhd, cat sa iti faci o idee cum o sa iti duca jocurile.

1 răspuns:
| marian37 a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3167052/
Plus
https://www.evomag.ro/......29047.html
Așteapta pana vine pe stock 1050ti-ul. Daca iti faci sistemul sa imi spui si mie, vreau si sa-l fac la vara! Eventual pe Altex mai erau memorii mai ieftine.