| paulutz a întrebat:

Sall vreau sa ma joc san andreas, ma intreb nu pot sa vad cum este si cum se joaca inainte sa il instalez? dar sa fie exact ca in jos, dau funda celui care imi da un link!

2 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Uite trailerul : http://www.youtube.com/watch?v=u_CbHrBbHNQ
si uite si cateva informatii : Grand Theft Auto: San Andreas[1] (cunoscut și sub numele de GTA: SA) este un joc video de acțiune și aventură dezvoltat de Rockstar North. Este al treilea joc 3D GTA și al cincilea din serie. Inițial jocul a fost creat pentru PlayStation 2 ( și lansat în octombrie 2004), iar mai târziu și pentru Windows și Xbox. În toate variantele a înregistrat un succes extraordinar de vânzări[necesită citare]. San Andreas a fost precedat de Grand Theft Auto: Vice City și de Grand Theft Auto III și este urmat de Grand Theft Auto IV.

Acțiunea are loc în 1992 iar personajul principal este Carl "CJ" Johnson. Acesta se reîntoarce din Liberty City, în Los Santos, pentru a fi acasă la înmormântarea mamei lui. Acolo își găsește familia și vechea bandă căzute în disgrație. Pe parcursul jocului CJ află mai multe despre moartea mamei și intră în diverse afaceri. După succesul lui GTA Vice City, mulți jucători au anticipat venirea acestui joc în 2003, dar primul anunț despre joc a fost făcut abia în 29 octombrie 2003, de către Take-Two Interactive, care spunea că jocul va fi lansat doar "în al patrulea trimestru al anului 2004". Până atunci, scepticii au lansat teorii, cum că acțiunea jocului se va petrece ori în orașul ficțional San Andreas, California, ori în Sin City, Nevada.

Pe 1 martie 2004, Take-Two a anunțat că jocul jocul Grand theft Auto:San Andreas va fi lansat pe data de 19 octombrie 2004 în America de Nord, în 22 octombrie în Europa, iar în 29 octombrie în Australia[2]. Prima informație despre joc era că San Andreas nu va fi un oraș, ci un stat în cadrul căruia se află trei orașe și zonele din jurul acestora.

Pe data de 9 septembrie 2004, Take-Two a anunțat amânarea lansării cu o săptămână. Tot atunci a anunțat că jocul va fi lansat și pe Windows și Xbox.

San Andreas a fost lansat pentru PlayStation 2 în 26 octombrie 2004 în America de Nord iar pe 29 octombrie 2004 în Europa și Australia. În Japonia jocul a apărut pe piață doar pe data de 25 ianuarie 2007[3]. Versiunile Windows și Xbox au fost lansate pe data de 7 iunie 2005 în America de Nord și pe 10 iunie 2005 în Europa și Australia.San Andreas este structurat similar celor două jocuri precedente. În mare jocul este alcătuit din elemente RPG și condus, care îi oferă jucătorului un spațiu vast pentru a acționa. Pe jos, jucătorul poate să meargă, să fugă, să înoate, să se cațere sau să sară; de asemenea, el poate avea asupra sa arme și obiecte de luptă corp la corp. Jucătorul poate folosi un mare număr de vehicule, printre care automobile, bărci, elicoptere, avioane, trenuri, tancuri, motociclete și biciclete.

Spațiul vast poate fi explorat de jucător după poftă, deși trebuie urmat un curs al misiunilor pentru a debloca noi orașe și abilități. Când jucătorul nu se află într-o misiune poate să facă ce dorește, dar unele acțiuni atrag atenția autorităților. Cu cât jucătorul este mai periculos, cu atât crește atenția autorităților, care intervin, după caz. Pentru infracțiuni minore (atacarea oamenilor, îndreptarea unei arme către un cetățean, furtul de vehicule, omorâtul a câțiva oameni,...) intervine poliția, iar dacă aceasta nu face față, intervine SWAT, după aceea FBI, iar dacă nici aceștia nu fac față, intervine armata (inclusiv cu tancuri).

În plus, jucătorul poate să joace misiuni secundare. Misiunile secundare clasice erau practicarea taximetriei, stingerea focurilor (ca pompier), prinderea criminalilor (ca polițist), salvarea oamenilor (ca medic pe ambulanță). La aceste misiuni s-au adăugat furatul din case, proxenetismul, condusul camioanelor și al trenurilor (cu scopul de a livra o anumită marfă la timp), precum și școli de pilotaj (avioane și elicoptere), școli de șoferi (pentru mașini și motociclete) și școli de condus bărci. În acest fel se pot ameliora abilitățile jucătorului în domeniul respectiv și se pot cumpăra case.Acțiunea se petrece în statul ficțional San Andreas, inspirat din California și Nevada. Înfățișează trei mari orașe: Los Santos(corespondent lui Los Angeles, California, San Fierro(corespondent lui San Francisco, California) și Las Venturas(corespondent lui Las Vegas, Nevada. Jucătorii pot urca până la 800 m, pe Muntele Chiliad (bazat pe Mount Diabolo); pot sării din diferite locuri cu parașuta; pot vizita 12 orășele rurale, situate în cele trei regiuni: Red County, Flint County, și Bone County. Alte destinații notabile sunt Barajul Shermann (bazat pe Barajul Hoover), baza militară secretă 69 (corespondentă Ariei 51 - ca și în realitate, și în joc există zvonuri despre o prezență extraterestră aici) și multe forme geografice (atât în deșert cât și în munți). Mărimea San Andreasului este de 36 km2 adică 13, 9 mile2, aproape de 4 ori cât Vice City și de 5 ori cât Liberty City.Personajele care apar în San Andreas sunt foarte diverse și corelate cu locurile în care apar. Acest lucru permite apariția mai multor misiuni decât în GTA: III și GTA: Vice City. Personajul principal este Carl "CJ" Johnson, un tânăr afro-american care face parte dintr-o bandă de stradă.

Los Santos este "câmpul de luptă" pentru teritoriu și respect al bandelor de stradă Grove Street Families, Ballas, Vagos și Varios Los Aztecas. Alte bande notabile sunt The Triads(asiaticii) și Da Nang Boys (Vietnamezii). Acestea își fac veacul în San Fierro. Mafia, dar și The Triads au cazinouri în Las Venturas.

Precum în jocurile anterioare, vocile personajelor sunt ale unor celebrități, precum David Cross, Andy Dick, Samuel L. Jackson, James Woods, Peter Fonda, Charlie Murphy, Frank Vincent, Chris Penn, Danny Dyer, Sara Tanaka; rapperii Ice T, Chuck D, Frost, MC Eiht and The Game și muzicienii George Clinton, Axl Rose și Shaun Ryder.

Young Maylay își face debutul cu vocea lui Cj. Abilități noi

Modificarea mașinilor

Majoritatea mașinilor din joc pot fi modificate la multiplele garaje. Toate modificările sunt vizuale, mai puțin azotul lichid("nitrous oxide", cunoscut și drept "boost", care accelerează mașina foarte repede) și suspensiile hidraulice, care pot ridica sau coborî mașina la nivelui dorit(mașinile modificate în acest fel sunt renumite și cunoscute sub numele de "lowrides"). Alte modificări sunt sisteme stereo, faruri, spoilere, etc.

Războaie între bande

Scopul acestor așa zise războaie este obținerea teritoriului, a baniilor și a respectului. Un război începe, când CJ omoară 3-4 membrii ai unei bande rivale în cartierul acesteia. Dacă jucătorul câștigă războiul, teritoriul îi revine lui și membrii bandei lui încep să umble pe străzi. Ocazional, teritoriile sunt atacate de rivale, acestea pot fi apărate, dar pot fi și pierdute. O dată ce toate teritoriile sunt obținute, ele nu mai sunt atacate.

Jafuri

Dacă CJ are un Boxville negru, noaptea el poate să meargă, să jefuiască unele case. Cu cât mai multe bunuri ia, cu atât mai mulți bani primește.

Mini-jocuri

Multe mini-jocuri se găsesc în San Andreas. Acestea sunt basketball, biliard(pool), dansuri, dansuri "lowride", pariuri sportive(curse de cai), jocuri de noroc(în cazinouri) și jocuri clasice(gen "arcade games").

Multiplayer

Jocul în doi a fost lansat pe Xbox și PlayStation 2. Au fost create niște "rampage"-uri speciale pentru acest tip de joc. Ambii jucători trebuie să se afle pe același ecran(și să aibă puțin respect unul de celălalt). Pentru PC există expansiuni multiplayer realizate de fanii GTA precum Multi Theft Auto

Banii

Utilizarea banilor a fost lărgită. Jucătorii pot paria banii pot cumpăra haine, modifica mașini, cumpăra mâncare ș.a.m.d. Dacă cheltuie prea mulți bani, CJ poate avea datorii. În acest caz, o persoană necunoscută îl sună și îi spune să plătească datoriile. În caz contrar, CJ este omorât de patru membrii ai bandei.

Daca vrei un gta mai nou si cu grafica mai buna incearca GTA IV (4);)

| AjutorRepede a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=MGvt_Xve3kQ uitate e pe misiuni jocu funda?