| alexboss2020 a întrebat:

Salu TPU! Deci hadeti sa va fac review-ul la ryzen 7 1700!
In cinebench multi threaded am scos un scor de 1420 la frecventa stock si procesorul in full load cu un cooler aftremarket nu mi-a trecut de 60 grade, am numai cuvinte de lauda. Daca vreti un procesor strict pentru gaming cumparati un i7 7700k, e cu 10 fps-uri mai bun in average decat ryzen dar pe mine nu ma derajeaza ca nu am cumparat r7 1700 doar sa ma joc, vreau sa imi deschid un canal de yt si bieinteles eu voi face doar livestreamuri si ma ajuta mult ryzen 7, faci si encondig si content creation. Daca stiti cat e de frumos in task manager cand vezi ca lucreaza cele 16 thread-uri in titanfall 2 am 70-80 fps-uri pe setari high 4x mssa cu acest procesor si cu un rx 580 pe cand i7 are cam cu 10-11 fps-uri mai mult dar cum am spus asta nu ma deranjeaza daca cumpar memori la 3200 mhz ar compensa cumva diferenta de fps-uri si cu un OC la 4ghz cred ca in average as scoate performante la fel ca acel i7.
Inca un lucru important nu folositi ryzen pe win 7 este posibil sa intampinati mici probleme si sa nu aveti aceleasi performanta luati-va stric win 10, eu am win 10 pro cu licenta.Deci cam asta ar fi un procesor de 16 mil cu un OC poate bate un procesor de 52 mil de la Intel mai exact i7 6900k.Si sa stiti ca eu folosec in obs preset medium si la jocuri mai mici slower, pe Intel i7 6700k o sa aveti lag. Sper ca v-a ajutat acest review, mentionez ca nu am venit aici sa ma mandresc cu procesorul care il detin.

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Multumim de "review" dar deja se stiau lucrurile aste dar a aparut seria noua de la Intel skylake x pe socket 2066, in special i9 care cam il bate pe ryzen si costa tot 50 mil.

| alexboss2020 explică (pentru Intruder19):

O sa fac review si cu i9, dar din pacate nu am bani de asa ceva laughing)).I9 degeaba bate ryzen ca la pretul ala 10 persoane din 100000 o sa cumpere e prea scump. Oricum cred ca Ryzen 9 va fi peste i9

| XYZ02 a răspuns:

Te mai lauzi mult cu acel Ryzen 7?

| alexboss2020 explică (pentru XYZ02):

Am scris mai sus ca nu vrea sa ma laud! Te cunosc de undeva? Mi se pare ca imi esti cunoscut

| XYZ02 a răspuns (pentru alexboss2020):

Ne-am mai contrazis cu o memorie ram dual channel.

| alexboss2020 explică (pentru XYZ02):

Aaaaaa,sa stii ca si tu te-ai dat mare ca ai ryzen 5 1500x si gtx 1050 ti

| XYZ02 a răspuns (pentru alexboss2020):

Stai asa nene ca eu i-am explicat omului cum se misca in cazul meu, el mergand pe un i3 si GTX 1050(eu nu am versiunea TI), dar nu am postat 10 intrebari despre Ryzen, ce versiune de windows sa iau pentru Ryzen, ce parere aveti de configuratia mea, ce jocuri merg pe configuratia mea...

| alexboss2020 explică (pentru XYZ02):

Aaaaaa,scuze! Chiar m-am dat asa de mare?