| anonim_4396 a întrebat:

Saluare, zilele acestea mi s-a ars ventilatorul de la placa video şi se încălzește foarte, foarte tare, în scurt timp ce se poate întâmpla dacă folosesc pc-ul atat timp cât placa video se încălzește?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

"Crapa" placa video. Nu e complicat sa o "repari". Cumperi un ventilator de 40mm sau 50mm sau poate chiar 80mm si il prinzi cumva de radiatorul placii video, asta bine inteles dupa ce ai scos ventilatorul vechi si bucata de plastic pe care este ventilatorul asezat.

Faci niste masuratori si vezi cam ce ventilator ar fi bun pentru placa ta video. Nu e nevoie sa il prinzi in toate cele 4 locuri, e nevoie doar de 2. Poti sa il pui si in forma de romb pe radiatorul placii video.

1 răspuns:
| Jaegerjaquezz a răspuns:

Pai ai o temperatura setata pe placa video "exemplu 93 Grade" la care daca ajunge la aceasta temperatura pc`ul tau se va inchide automat cum l-ai trage din priza, aceasta temperatura maxima se poate ajunge vizionand filme, jucand jocuri, si multe altele care forteaza placa video

Iti recomand sa mergi la un service pentru pc`uri si sa iti cumperi un ventilator sa il schimbi, nu costa foarte mult, in jur de 10-15 lei un cooler, nu iti va raci el la fel de bine ca si originalul dar va raci destul de bine incat sa nu ai astfel de probleme