| florinboss10 a întrebat:

Aceasta memorie ram este compatibila cu pc meu?
http://www.pcgarage.ro/memorii/integral/4gb-ddr3-1066mhz -cl7-r2-1/
Am ram de 2gb ddr3 1066mhz, placa de baza p5p41t le, aceasta suporta maxim 1333mhz prin overclocking, deci vreau de 1066mhz, placa video ge force 210 de 512, care vreau sa o schimb cu un gtx 650 si procesorul pentium dual core 3. 2ghz.

Vreau sa stiu daca ram-ul este compatibil si sa ma asigur ca placa video functioneaza cu pc-ul meu!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cum iti dai seama ca nu merge doar prin faptul ca nu merge, asa-i? Logic ca nu merge, din moment ce nu merge. Nu porneste pc-ul.

14 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ram-ul e compatibil, totusi recomand sa-ti iei un http://bit.ly/1vkmR7g Kingston, ceva mai ieftin si mai bun. Placa video o sa se potriveasca, e pe PCi Express.

| florinboss10 explică (pentru CM7YRE):

Bun,da intelege ca nu vreau sa fac overclocking, vreau de 1066mhz, rau e ca se gaseste greu, si vreau sa iau doua de 4gb sa o fac de 8.

| CM7YRE a răspuns (pentru florinboss10):

Nu faci overclock :)) Aia sunt din fabrica, o sa-ti mearga mai bine pe o frecventa mai mare. Plus, iei si mai ieftin putin. Mai repede iti iei 1 singura placuta, la 8 http://bit.ly/ZCAVzu

| florinboss10 explică (pentru CM7YRE):

Cum adica nu fac? Mi-a spus alt user de pe TPU ca fac overclocking cu 1333mhz, si m-am uitat si eu si vad ca arata acolo:
The Intel® G41 Express Chipset is designed to support dual-channel DDR3 1333 (overclocking)/ 1066 /800 architecture, 1333/1066/800 Front Side Bus (FSB), PCIe 1.1, and mutli-core CPUs...etc
Am inteles eu gresit? Daca da lamureste-ma.

| CM7YRE a răspuns (pentru florinboss10):

Overclock e cand iei ceva din fabrica si-i dai voltaj mai mare, ca sa intelegi. Daca tu iti iei pe 1066 si-i dai OC (daca suporta) pana la 1333 ala e OC. Ia ce vrei tu, si invata despre OC:
http://scoaladeoverclocking.lab501.ro/

| florinboss10 explică (pentru CM7YRE):

Deci daca eu o iau pe aia de 8gb care ai recomandat-o, va fi compatibila, va avea durata de viata mare? Eu am inteles ca overclocking este cand placa de baza nu suporta mai mult de un numar specific de mhz.Un tip mi-a zis asa.Eu voiam sa iau o memorie ram de 8gb la 1333mhz, dar el mi-a spus ca placa de baza nu suporta atat, trebuie de 1066mhz, altfel memoria ram nu va dura mult.Deci sa inteleg ca suporta 1333mhz, fara probleme?

P.S Am inteles ce e overcloking acum, dar vreau sa ma asigur.

| florinboss10 explică (pentru CM7YRE):

Am mai inteles ca daca iau unda de 8 la 1333mhz, placa de baza nu o recunoaste la 1333mhz ci la 1066mhz.Pentru mine nu e nici o problema, e mai ieftina decat una de 1066mhz laughing.E adevarat? Ca vad ca le ai cu de astea.

| CM7YRE a răspuns (pentru florinboss10):

Paricular case :
http://www.tomshardware.co.uk/......1060-board
http://www.tomshardware.co.uk/forum/256854-29-ddr3-1333-1066
La tine la cum e procesorul ar trebui sa ruleze la 1333 Mhz. Ori ruleaza la o freceventa mai mica, iar atunci cand faci OC la procesor o sa-i ridice frecventa.
Iar in maxim de caz, poti sa-i returnezi si sa-ti primesti banii inapoi. Suna la eMAG la informatii, o sa primesti cam aceleasi detalii.

| florinboss10 explică (pentru CM7YRE):

O sa o iau pe aia de 8gb 1333mhz, cu siguranta, fara sa umblu la ea, o pun asa cum e fara overclocking.
Sa zicem ca o returnez, cum imi dau seama ca ceva e in neregula?

| CM7YRE a răspuns (pentru florinboss10):

Cum iti dai seama ca ce, odata ce-o returnezi? Iti dai seama returnand-o ca nu merge nu? Ia pe incredere si-o sa vezi ce si cum.

| florinboss10 explică (pentru CM7YRE):

Vreau sa zic ca poate memoria ram nu merge.Cum imi dau seama de asta?

| florinboss10 explică (pentru CM7YRE):

Ok,deci imi dau seama ca nu merge, cand pc nu se porneste laughing), ma gandeam ca poate se porneste si se misca rau, face fite etc... Oricum, mersi pentru ajutor!

| florinboss10 explică (pentru CM7YRE):

Cam cat de sigur esti ca ram-ul va functiona pe o scara de la 1 la 100 %?

| CM7YRE a răspuns (pentru florinboss10):

99, daca nu chiar 101. Nu exista procente in lumea reala decat 50-50, ori da, ori nu.

| CM7YRE a răspuns (pentru florinboss10):

Cum iti dai seama ca nu merge doar prin faptul ca nu merge, asa-i? Logic ca nu merge, din moment ce nu merge. Nu porneste pc-ul.