| Shark_6601 a întrebat:

Am 3 gb ram winows vista placa ati radeon de un gb si 2.8 dual core si totusi unele jocuri banale imi merg destul de greu.
De ce?

3 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Pai vezi la setari sa il dai la minim. Si fai un update la placa video. Daca nici cu setari la minim nu iti merge inseamna ca placa ta video are bus-ul mic(cel mai probabil de 68 biti).

| DDCC a răspuns:

Păi verifică cerințele lor de sistem, site: http://www.systemrequirementslab.com/cyri. Plus că vista nu e chiar un Windows atât de bun pentru jocuri ca Xp (folosește puține resurse) sau 7 (nu toate programele/jocurile rulează pe orice versiune a acestuia). Ți se încarcă greu pc-ul la pornire? Intră în run (click dreapta pe Start, cauți run), scrie msconfig.exe, îi dai ok, selectează a treia opțiune Selective startup, mergi la Startup și alegi programele pe care vrei să-ți ruleze automat la pornirea pc-ului (dacă ai multe și încă n-ai făcut-o deja asta te va ajuta semnificativ). Ai mare grijă ce programe instalezei pe pc deoarece unele pot consuma de-a binelea resurse de sistem și astfel va funcționa totul greu. La cerințele de sistem pe care le ai nu ar trebui să-ți meargă deloc greu, e foarte probabil ca erorile și virușii să-ți "bântuie" de-a dreptul computer-ul. Poți scădea numărul de programe de optimizare a computer-ului instalând unele ce au de toate(spre exemplu Hiren's Boot Cd etc.). Ca să-ți meargă jocurile cât mai bine o bună soluție este actualizarea driverelor. Totuși, dacă reinstalarea windows-ului ți-a trecut prin cap, atunci nu ezita să o și faci. Spor!

| superstar1998 a răspuns:

Verifica daca ai destula memorie virtuala. Daca ai atunci ar mai exista o explicatie: ori nu este jocul optimizat pe rezolutia ecranului tau ori are crack-ul o defectiune (pentru cele mai noi).
Sper ca te-am ajutat!