| TheDarkDragon a întrebat:

Am comandat o unitate care are doar mufa HDMI, iar monitorul meu are doar VGA. Am conectat ca unitate un adaptor care are mufa HDMI si slot de VGA, dar tot nu apare nimic pe monitor. Se conecteaza, pentru ca atunci cand conectez monitorul la adaptor, dispare de pe el mesajul ca nu are semnal, dar tot nu afiseaza nimic. Care credeti ca este problema? Totul este bagat in priza samd, am incercat la o unitate mai veche cu slot VGA si merge perfect.

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Exact asa am patit si eu ia un cablu direct fara adaptoare vga - hdmi si o sa mearga.

https://www.youtube.com/watch?v=tGhrIA4bksQ

| TheDarkDragon explică (pentru aditimus):

Nu gasesc nicaieri, asta am incercat sa cumpar in primul rand, si nu aveau decat adaptoare

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
E posibil să fie adaptorul stricat.
Acel cablu este un adaptor+cablu, 2 în 1 (are toată electronica de conversie digital - analogic acolo, unde este și mufa VGA).
Dar poate trebuie să alegi tu intrarea manual, dacă cumva ai mai multe (la monitor).

| TheDarkDragon explică (pentru SilviaDulcik):

Am vazut pe internet ca probleme de genul asta pot fi cauzate cand nu bagi cablul conectat la monitor in placa video, ci il bagi in placa de baza. Eu mufa HDM am doar in placa de baza, in placa video am o mufa de DVI. Crezi ca ar merge sa incerc un cablu VGA-DVI pe care sa-l conectez in placa video?

| TheDarkDragon explică (pentru SilviaDulcik):

Gata, acum am observat ca de fapt aveam si o intrare in placa video laughing pe descrierea unitatii mi se paruse ca am vazut doar un slot HDMI, dar gresisem, acum e ok.