| dDario a întrebat:

Am construit de curand un kit alcatuit dintr-o placa de baza GIGABYTE B450m GAMING + RYZEN 5 2400G (3. 6ghz). Frecventa maxima de memorie RAM suportata, fara sa fac OC la CPU sau Update de bios la placa de baza este de 2933mhz. Merita sa dau 800 de lei pe un kit dual channel de 16 GB (2x8gb) 2933 mhz pe o latenta (CL) 14?

4 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu merita, mai bine ia-ti 2 placute de 8 corsair vengeance la 3000mhz si te ajunge pe la 350 lei ca mai mult conteaza frecventa in jocuri, latenta nici nu o simti in general.
Si asa salvezi 450 lei pe care ii poti baga in altceva precum un ssd, mai mult ram, posibil in caz de ai stransi bani de placa video mai pui acolo sa iti iei una mai buna.

| Mandeliu a răspuns:

Salut

Sincer e teapa grava kit-ul ala, am dat eu acum cateva zile 700 de lei pe un kit dual channel de la Corsair Vengeance LPX 32GB pe 3200Mhz, si nu poti spune ca am cautat foarte adanc dupa ei (luati de pe eMAG direct). Este neaparat sa gasesti ceva mult mai ieftin la un kit de 16GB dual channel, in jurul a 350-400 de lei maxim. Frecventa cat mai mare, dar nu mai mare decat cat suporta placa de baza, latenta te c*** in ea pe romaneste iar 16GB ar trebui sa iti ajunga, tu stii daca te-ar ajuta 32GB cu bugetul pe care l-ai mentionat.

Succes!

| dDario explică (pentru Mandeliu):

Am gasit pe eMAG kitul asta https://www.emag.ro/......LX8C2BBM/. As vrea sa stiu daca este compatibil cu :
Placa de baza : https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b450m-gaming/
CPU: https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-5-2400g-36ghz-box/
Fara sa ii fac OC sau ceva.
am un crucial de 8gb 2666 mhz in momentul de fata pus pe pc, i-am dat oc pana la 3200 RAM si imi mergea pc ul, dar nu stiu daca imi va merge cu un ram direct din fabrica pe frecventa de 3000

| dDario explică (pentru bogdan324):

Pt o placa video am buget de 800 deocamdata. vreau sa gasesc ceva pe 256 bits max 4 gb, nu folosesc mai multe monitoare, nu fac editari/randari... ma joc jocuri decente gen lol, gta 5 si ce mai stau pe net pe Youtube. Ideea e` ca incerc sa imi construiesc ceva cat mai aproape de potentialul maxim al procesorului si al placii de baza pe care le detin