| TomyBrave2019 a întrebat:

Am două întrebări:
1. De ce laptopul meu se încălzește super tare când îl deschid și când intru în jocuri? (Nu pot ține mâna pe el!)
2. Cum pot să îl fac să fie rece și normal?
Scuzați categoria...

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Ai scos capacul sa vezi ce se ascunde inauntru?
Eu pot pune pariu ca e praf... foarte mult praf!
Al meu a strans un paralelipiped dreptunghic de praf de aproape 0.5 cm latime la iesirea din laptop dupa vreo 7 ani de uz constant si facea la fel ca al tau, se incalzea foarte mult si ocazional se inchidea.
Ai mai putea lua un cooler extern, il conectezi la laptop prin usb si costa de la 20 la 60 unul... ti-as sugera sa aiba o rata de transport a aerului (flux de aer) mai mare de 70 m³/minut.
Poti opta si pentru unul cu 50 m³/min insa e mai ieftin.
Apropo, sa fii atent la cati decibeli scoate coolerul, maxim 25-30, dupa devine enervant in opinia mea.
Eu acum am unul asa: https://www.emag.ro/cooler-laptop-deepcool-15-6-black-n200/pd/EWZ52BBBM/
si pentru ca mi-era incomod usb-ul(si mai facea si fite), l-am pus la un incarcator de 9v si merge destul de ok =))

5 răspunsuri:
| TomyBrave2019 explică (pentru LPCTSTR):

Nu l-am desfăcut pentru că e în garanție. Dar mereu când îl trimit oamenii ăia spun că lor le merge perfect și la mine e stricat. Nu știu ce să mai fac. Mă voi uita peste cooler. Mulțumesc!

| acerr a răspuns:

Bateria

| TomyBrave2019 explică (pentru acerr):

Ce? Îl am de vreo 6 luni nu e vechi.

| acerr a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Du l la magazin e in garantie, poate iti da altul

| TomyBrave2019 explică (pentru acerr):

Da. Așa sper. Este a treia oară când îl trimit. A avut probleme cu încărcătorul/încărcatul în mare parte. Se descărca atunci când era la încărcat și era în jocuri și a început să se încălzească extrem de tare. Dacă nu fac ceva cu el de data aceasta sau dacă nu îmi dau altul voi merge la Protecția Consumatorului. Nu mai am ce face.
Ei ar face orice să iasă pe profit. E ok atât timp cât mă aburesc pe mine spunând că la ei e ok și "făcând " teste și nu îmi dau altul. Nu mă las până nu se rezolvă. În ce țară trăim nu mă mir de ce fac ei. Nimeni nu mai e corect în ziua de azi.
Nu las așa oricum. Sunt banii mei și e dreptul meu să am un laptop bun fără probleme.