| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutor.
Am un laptop Fujitsu AH512
Specificatii: Intel celeron b830 1.8 ghz 4 GB ram ddr3 si Intel hd graphics deci am un Hard disk hdd de 500 gb si intr-o zi l-am lovit cu pumnii in locul unde era hard disku si se aude un zgomot din hard disk ca se invarte un disc dar nu poate, zici ca il opreste ceva si mi s-a oprit jocul, nu puteam sa fac nimic. Il sting si vreau sa-l aprind imi zice ca nu este windows pe el si cred ca am stricat hdd, deci daca imi iau un ssd de 120 gb Kingston imi va merge mai bine gta 5 ca atunci imi mergea maxim 15 fps? A si vreau sa intreb oare pot repara hdd?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

SSD de 240 gasesti la 175 ron https://bit.ly/2Q897Se Daca iti ducea "maxim" 15 fps, gandeste-te la cateva fps in plus, la fel cum zici tu "maxim 5-10-15 fps". O sa-ti incarce texturile, mapa extrem de rapid : https://www.youtube.com/watch?v=t5e4AV-1SoI dar nu o sa te ajute cu mult la fps-uri. E mult mai ieftin sa iti iei ssd-ul decat sa repari hdd-ul, fiind un soc mecanic.

| Alexuţ02 a răspuns:

Poţi să-l schimbi doar, de reparat nu prea cred.

Preţ SSD 120 GB, aproximativ 150 lei cu tot cu montare de către băiatul de la Service.

SSD-ul în general te ajută când foloseşti PC-ul, adică la instalarea jocurilor când se instalează mai repede.

O să-ţi ajungă pe undeva pe la 20-25 FPS dacă-l şi cureţi de praf şi-ţi iei un cooler pentru el, fiindcă laptopurile nu rezistă din cauza căldurii, prafului acumulat, de asta trebuie îngrijite.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru Alexuţ02):

Nu de curățat il curat la fiecare luna ca la laptopu meu usor se desface si ii scot coolerul il sterg de praf

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Atunci, cum ziceam SSD-ul nu aduce aşa multe FPS-uri câte doreşti, maxim 2-3 şi nu mai ai probleme la hard